Aktivista Šinágl prý popíral zločiny nacismu. Nahlásila ho Vondráčková

11.07.2012 21:57

Zpěvačka Helena Vondráčková spolu se svým manželem Martinem Michalem a bývalým poslancem Bohuslavem Hubálkem podali trestní oznámení na aktivistu Jana Šinágla. Údajně měl popírat a schvalovat nacistické zločiny.

Aktivista Šinágl prý popíral zločiny nacismu. Nahlásila ho Vondráčková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Šinágl před sjezdem NS-LEV 21
reklama

Trestného činu se měl Jan Šinágl dopustit na svých internetových stránkách. Konkrétně jde o dva články, a to s názvem „Tisková zpráva: MS Praha versus Sudetoněmecké sdružení v České republice" a "7 dní ..... a sbohem Sudety". Sám je členem předsednictva Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Pokud by byl Šinágl odsouzen, hrozily by mu až tři roky vězení. Vinu zatím odmítá. "Budu chtít vědět jméno dozorujícího státního zástupce a toho, kdo se pod takovou lumpárnu podepsal," uvedl pro server iDnes.cz.

V inkriminovaných článcích aktivista psal, že se atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha uskutečnil proti vůli domácího odboje. Dále uvedl, že počet obětí Heydrichovy vlády je jen zlomek obětí poválečné genocidy a s 50. lety a komunisty se nedá srovnávat. Policistům také vadí jeho výroky o tom, že během masakru v Lidicích zemřelo „jen“ 172 lidí a navíc pouze mužů, v době války. Přitom je doloženo, že celkový počet je 340 mrtvých.

Šinágl se ale hájí, že "neměl v úmyslu vyvolat mezi čtenáři zmíněných článků sympatie k fašistickému hnutí, k politice nacistického Německa, či sympatie k jeho představitelům". Postavil se za něj i politolog Bohumil Doležal v LN, kde napsal, že Šinágl nijak nepopírá zločiny nacismu a policisté ho stíhají jen kvůli jeho nekonformním názorům. "Obvinění pana Šinágla je pokus o pravý opak svobodné diskuse," napsal.

S tím ale nesouhlasí Martin Michal, manžel Heleny Vondráčkové a jeden z těch, kdo na něj podali trestní oznámení. "On vede stránky, kde každého uráží a pomlouvá. To, co on předvádí, do slušné společnosti nepatří. Já jsem na takové věci hodně citlivý - celá moje rodina zahynula v Osvětimi," řekl serveru iDnes.cz.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…