Ale to je zajímavé: Jak to Putin myslí s Ukrajinou, jak zvládá stres a kdo prý zabil Borise Němcova

24. 6. 2015 10:27

Stálý spolupracovník Lidových novin v Londýně, ruský politolog Igor Suťagin se zamýšlel nad březnovým desetidenním „zmizením“ Vladimira Putina, které svého času provázela obsáhlá diskuze. Vysvětlení, které nachází, ukazuje, že za zdmi Kremlu zřejmě není Vladimir Putin pevný v kramflecích.

Ale to je zajímavé: Jak to Putin myslí s Ukrajinou, jak zvládá stres a kdo prý zabil Borise Němcova
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace
reklama

Suťagin přisuzuje stáhnutí ruského prezidenta z očí veřejnosti tomu, že Vladimir Putin špatně zvládá stres. Ve stresových situacích prý nad sebou ztrácí kontrolu a dělá chyby. „Když letos v březnu zmizel, celkově se mu nedařilo – na Ukrajině se věci nevyvíjely tak, jak si přál, sankce nebyly zrušeny a ekonomika na tom byla hůř, než se očekávalo. A do toho všeho mu došlo, že někdo z jeho nejužšího kruhu nejspíše dal Ramzanu Kadyrovi úkol zlikvidovat Borise Němcova, a to bez jeho osobní autorizace,“ vysvětluje Suťagin.

Zneužití Putinova jména k vydání rozkazu zabít ruského opozičníka považuje politolog za zradu. „A to v době, kdy se Putin snaží vytvořit dojem síly. Je očividné, že Putin buď nemá kontrolu nad tím, co se děje 150 metrů od zdí Kremlu, anebo že dal pokyn k vraždě politického oponenta,“ tvrdí Suťagin.

Ukrajinci nechtějí být ruskými loutkami

V rozhovoru pro Lidové noviny se ruský politolog vyjádřil i k válce na Ukrajině. Uvedl, že Kreml se v současné době snaží na Donbase vytvořit z povstalců místní ozbrojené síly. A protože se prý nemůže na povstalce spolehnout, neboť nejsou dobře vycvičeni a nedají se ovládat, operují prý na východě Ukrajiny i pravidelné ruské jednotky. Ty dle Suťagina povstalcům poskytují hlavně velitelskou strukturu či různé specialisty a instruktory.

Spolupráce místních sil a ruských jednotek ale údajně není moc úspěšná, dochází prý i k ozbrojeným střetům mezi těmito skupinami. „I to je jeden z důvodů, proč jsou separatistické jednotky reorganizovány a proč jsou likvidováni někteří povstalečtí velitelé,“ myslí si Suťagin.

Dle jeho názoru Kreml nepotřebuje nezávislý Donbas, nýbrž Donbas jako entitu v rámci Ukrajiny, jejímž prostřednictvím by se dala ovlivňovat ukrajinská politika. Kdokoliv smýšlející a činící jinak je tudíž pro Kreml překážkou, a proto zde prý Rusové vytvářejí svoji vlastní armádu, pouze pod jinou vlajkou. „A místním se to nelíbí, nechtějí být loutkami,“ tvrdí Suťagin.

Kdo je Igor Suťagin?

Výzkumný pracovník britského výzkumného institutu pro obranná studia (RUSI). Zaměřuje se zejména na Rusko a strategické zbraně. Po soudním procesu, který lidskoprávní organizace označily za zmanipulovaný, strávil 11 let v ruském vězení za špionáž. Na svobodu se dostal v roce 2010 díky „výměně špionů“ mezi USA a Ruskem.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…