Američané se stahují ze severu Sýrie, Turecko tam chystá úder. Plesl varuje před genocidou Kurdů

07.10.2019 21:30 | Zprávy
autor: jma

Válka na hranicích Sýrie a Turecka je po odchodu amerických jednotek na spadnutí. Mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová uvedla, že Amerika plánovanou tureckou ofenzívu na sever Sýrie nepodpoří, nebude se jí účastnit a ani se vyskytovat v přilehlých oblastech. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chystá útok proti syrským Kurdům a Spojené státy mu vyklizením pozic dávají volnou ruku. Představitelé Kurdů to vnímají od Američanů jako podraz. Šéfredaktor Mladé fronty Jaroslav Plesl na svém facebooku varuje před možnou genocidou Kurdů.

Američané se stahují ze severu Sýrie, Turecko tam chystá úder. Plesl varuje před genocidou Kurdů
Foto: Markéta Kutilová
Popisek: Snímky zachycují kurdské bojovníky na hranici s Islámským státem.

Agentura Reuters informuje, že Ergogan počítá s tím, že operace začne bezprostředně po stažení všech Američanů. „Může to být kdykoliv a bez varování,“ uvedl turecký prezident, jak informuje web Echo24.cz. Stahování jednotek se odhaduje přibližně na týden. Američané mají v oblasti asi tisíc vojáků.

Podle arabsko-kurdské koalice – Syrské demokratické síly (SDF) – která Američanům pomáhala v boji s Islámským státem, jsou současné kroky USA kudlou do zad. „USA ujišťovaly, že nedovolí Turecku žádnou vojenskou operaci v oblasti,“ sdělil mluvčí SDF a mluvil o překvapení, protože Spojené státy prý Kurdy o svém plánu informovaly až zpětně. SDF zároveň vyhlásila, že své území bude bránit a že „nebude váhat obranu svého území rozšířit ve všeobecnou válku“.

„Americká armáda nesplnila své závazky a stáhla své jednotky z hraničních oblastí s Tureckem, které nyní připravuje invazi do severní a východní Sýrie,“ tvrdí SDF a dodává, že tato akce bude mít negativní vliv na pokračující boj se zbylými radikály z Islámského státu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…