Američané se stahují ze severu Sýrie, Turecko tam chystá úder. Plesl varuje před genocidou Kurdů

7. 10. 2019 21:30

Válka na hranicích Sýrie a Turecka je po odchodu amerických jednotek na spadnutí. Mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová uvedla, že Amerika plánovanou tureckou ofenzívu na sever Sýrie nepodpoří, nebude se jí účastnit a ani se vyskytovat v přilehlých oblastech. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chystá útok proti syrským Kurdům a Spojené státy mu vyklizením pozic dávají volnou ruku. Představitelé Kurdů to vnímají od Američanů jako podraz. Šéfredaktor Mladé fronty Jaroslav Plesl na svém facebooku varuje před možnou genocidou Kurdů.

Američané se stahují ze severu Sýrie, Turecko tam chystá úder. Plesl varuje před genocidou Kurdů
Foto: Markéta Kutilová
Popisek: Snímky zachycují kurdské bojovníky na hranici s Islámským státem.
reklama

Agentura Reuters informuje, že Ergogan počítá s tím, že operace začne bezprostředně po stažení všech Američanů. „Může to být kdykoliv a bez varování,“ uvedl turecký prezident, jak informuje web Echo24.cz. Stahování jednotek se odhaduje přibližně na týden. Američané mají v oblasti asi tisíc vojáků.

Podle arabsko-kurdské koalice – Syrské demokratické síly (SDF) – která Američanům pomáhala v boji s Islámským státem, jsou současné kroky USA kudlou do zad. „USA ujišťovaly, že nedovolí Turecku žádnou vojenskou operaci v oblasti,“ sdělil mluvčí SDF a mluvil o překvapení, protože Spojené státy prý Kurdy o svém plánu informovaly až zpětně. SDF zároveň vyhlásila, že své území bude bránit a že „nebude váhat obranu svého území rozšířit ve všeobecnou válku“.

„Americká armáda nesplnila své závazky a stáhla své jednotky z hraničních oblastí s Tureckem, které nyní připravuje invazi do severní a východní Sýrie,“ tvrdí SDF a dodává, že tato akce bude mít negativní vliv na pokračující boj se zbylými radikály z Islámského státu.

Velké humanitární krize se obávají také představitelé OSN. „Nevíme, co bude, připravujeme se na nejhorší,“ řekl koordinátor humanitární pomoci OSN v Sýrii Panos Mumtzis.

Turecko považuje syrské Kurdy za teroristy a dlouhodobě je kritizuje za napojení na zakázané turecké politické hnutí Strana kurdských pracujících (PKK). Turecký prezident Erdogan chce na území syrských Kurdů u hranic s Tureckem vytvořit bezpečnou zónu, kam chce navrátit miliony syrských uprchlíků, kteří jsou v Turecku. „Chceme vyčistit syrské pohraničí od teroristů a zajistit bezpečnost Turecka,“ řekl ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu a dodal, že Turecko nedopustí návrat IS.

Američané o možné válce nespekulují, informují pouze o stažení svých jednotek. Turecko prý podle Bílého domu také převezme zodpovědnost za tisíce zadržených radikálů IS, které v současnosti vězní právě Kurdové.

K situaci se kriticky vyjádřil také šéfredaktor Mladé fronty Jaroslav Plesl. „Až se budou za 50 let děti učit o genocidě Kurdů, tak se dozvědí, že jsme zrovna měli moc práce se záchranou klimatu,“ napsal ironicky na svůj facebook a narážel na vystoupení Švédky Grety Thunbergové na půdě OSN a mediální humbuk kolem toho.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

22:18 Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se nechal slyšet, že se těší …