Američané u nás možná budou ze vzduchu sledovat telefony, internet a dělat snímky. Budou nás chránit, jsme v NATO, dodává Stropnický

29.11.2016 7:32

Nad Českem budou od nového roku létat největší americké špionážní drony Global Hawk. Na konci října k tomu dle deníku Právo dala souhlas česká vláda.

Američané u nás možná budou ze vzduchu sledovat telefony, internet a dělat snímky. Budou nás chránit, jsme v NATO, dodává Stropnický
Foto: archív autora
Popisek: vojenský dron

„Jsme součástí NATO, spojenecké drony chrání i nás,“ odůvodnil Právu schválení přeletů ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Nyní se dojednávají podmínky, za jakých budou americké drony přelétávat nad naším územím. Bezpilotní letouny na palubě nesou špičkovou špionážní techniku, která může pořizovat detailní snímky či sledovat telefonické hovory a tok dat na zemi.

V Německu muselo americké armádní velení slíbit, že při přeletech nad jeho územím budou mít letouny vypnuty všechny radary a senzory, aby nemohly monitorovat situaci na zemi. S něčím podobným se počítá i pro Česko. „Přelety budou možné za přesně stanovených podmínek, podobně jako v Německu a dalších zemích,“ ujišťuje Stropnický.

Deník uvádí, že americké špionážní drony Global Hawk jsou rozmístěny na italské základně Sigonelle na Sicílii. Odtud létají například monitorovat území nad Islámským státem v Sýrii a Iráku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nesvobodné Česko! Zločin miliardáře? Nevytiskli jim 2 miliony kusů novin proti Babišovi. A je zle

11:35 Nesvobodné Česko! Zločin miliardáře? Nevytiskli jim 2 miliony kusů novin proti Babišovi. A je zle

Šéfredaktor serveru Forum24.cz Pavel Šafr chtěl před volbami rozeslat lidem miliony výtisků svých no…