Americká novinářka: Někteří Evropané chtějí k Rusku? Demokracie páchá sebevraždu

03.06.2014 13:14

Novinářka Anne Applebaumová v komentáři uveřejněném na serveru iHNed.cz poznamenává, že Ukrajina by se ráda zařadila do evropského okruhu a hodlá dobrovolně ctít „evropské hodnoty“, ale současně s tím řada voličů západních států Evropy dala najevo, že by ráda evropský parník opustila a přiklonila se raději např. k Rusku, kde bují korupce, mediální manipulace a funguje neúcta k hranicím.

Americká novinářka: Někteří Evropané chtějí k Rusku? Demokracie páchá sebevraždu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

„Ukrajina chce do Evropy. Polsko cítí úlevu, že už tam je. A co země, které byly dříve známé jako "západní Evropa"? Hezkých pár jich chce z Evropy úplně odejít. V týž den, kdy Ukrajinci v hlasování zvolili "evropské hodnoty", umožnily další přelomové a drtivé volby vzestup nezvykle zhoubné skupiny antievropanů do popředí. Miliony francouzských občanů zvolily Národní frontu, protievropskou stranu s antisemitskými kořeny, do čela francouzské kandidátky do Evropského parlamentu,“ poznamenává autorka.

Demokracie páchá sebevraždu

To vše se děje jen 25 let poté, co Polsko a další země střední Evropy vzhlížely k EU jako k instituci, do které si skutečně přály vstoupit. A zatímco dnes Poláci i Ukrajinci varují před hrozbou z Ruské federace, Marine Le Pen z francouzské Národní fronty složila hold vlasteneckému cítění ruského prezidenta Vladimira Putina. Ve stejném duchu se vyjádřil i Nigel Farage z britské strany UKIP.

Celý komentář si můžete přečíst ZDE.

„Le Pen a Farage nejsou ve svém obdivu k ruskému "modelu" osamoceni - je to obdiv k modelu korupce, mediální manipulace a neúcty k hranicím i vládě zákona v jednom,“ varuje autorka. Ukazuje to, že ti kteří žijí v zavedených demokraciích si toho příliš neváží a v zásadě ji hubí. Přesněji řečeno, západní demokracie možná páchá sebevraždu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

14:54 Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

Známá advokátka a politická aktivistka Klára Samková sdílela své postřehy z předvolební kampaně. Bab…