Americký generál: Rusko je největší hrozba pro USA. Ano, pane McCaine, jsem pro vyzbrojení Ukrajiny. Jen tak se i my ubráníme ruské agresi

10.07.2015 9:00

Americký generál Joseph F. Dunford včera před senátním výborem pro ozbrojené složky podle deníku Washington Post uvedl, že on Rusko považuje za největší hrozbu pro Spojené státy. Kandidát na funkci předsedy sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil se rovněž vyjádřil pro dodání těžkých zbraní Ukrajině.

Americký generál: Rusko je největší hrozba pro USA. Ano, pane McCaine, jsem pro vyzbrojení Ukrajiny. Jen tak se i my ubráníme ruské agresi
Foto: pixabay.com
Popisek: Svoboda - ilustrační foto

„Chceme-li hovořit o státu, který by mohl představovat existenční hrozbu pro Spojené státy, tak musíme ukázat na Rusko. Když se podíváte na ruskou zahraniční politiku, tak její kroky jsou skutečně alarmující,“ pronesl americký generál, který v současné době velí námořním jednotkám. Dodal také, že pokud bude potvrzen ve své nové funkci, bude usilovat o to, aby se v důsledku špatného odhadu situace zabránilo ještě větší eskalaci napětí mezi oběma zeměmi. Nicméně na dotaz republikánského senátora Johna McCaina zmínil, že dodání zbraní Ukrajině považuje za správné.

celý text v angličtině najdete ZDE

Obdobné postoje v této otázce zastává i současný předseda sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil generál Martin Dempsey, který svoji funkci zastává od května 2011. Dempsey v březnu tohoto roku volal po tom, aby Spojené státy poskytnutí zbraní Ukrajině zvážily. Prezident Obama nicméně takovou variantu přes nátlak ministra obrany Cartera a několika senátorů zavrhl. „Z vojenského hlediska považuji za rozumné a správné, abychom Ukrajinu tímto způsobem podpořili. Upřímně řečeno, bez tohoto typu pomoci nebudeme mít potom sami možnost bránit se proti ruské agresi,“ poznamenal generál Dunford.  

Kandidát na nejvyšší vojenskou funkci Spojených států byl také dotazován republikánským senátorem za Alabamu Jeffem Sessionsem, jestli by byl pro poskytnutí vojenských poradců irácké armádě. Na tuto otázku Dunford konkrétně neodpověděl s tím, že chce před tím nejprve mluvit s příslušnými veliteli. Nicméně generál řekl, že by měly Spojené státy postupovat po boku irácké vlády, než hledat řešení s konkurenčními etnickými skupinami. „Jsem přesvědčen, že v tuto chvílí má taková strategie největší vyhlídky na úspěch,“ přemítal Dunford, jenž také hovořil o tom, že v Afghánistánu by prosazoval stahování vojsk v závislosti na aktuální situaci, ne podle harmonogramu, který předem stanoví Bílý dům. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO nahé Kateřiny Jacques letí internetem. Proč to udělala?

7:52 FOTO nahé Kateřiny Jacques letí internetem. Proč to udělala?

Někdejší poslankyně Zelených Kateřina Jacques se nechala vyfotit nahá u vody. Měla k tomu zvláštní d…