Obě země podepsaly v květnu „pakt přátelství“, jehož součástí sice není vojenská aliance, ale jinak je velmi rozsáhlý. Zajímavostí je, že všechny západní noviny ještě den před podpisem ujišťovaly, jak je tato dohoda nepravděpodobná, především kvůli výrazně odlišným představám o ceně dodávaného plynu.
Již několik let přitom byla zřejmá společná averze Ruska a Číny vůči návrhům USA, předkládaným například v Radě bezpečnosti. A když USA uvalily po vypuknutí ukrajinské krize na Rusko jednostranné sankce, vedly obě země k dohodě, zejména na dodávkách plynu. To však podle Wallersteina nemusí znamenat, že si obě země jsou skutečně blízké.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Čína , Rusko , USA , První zprávy , Immanuel allerstein
autor: jav
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení
Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary