Amerika vždycky hájí jen své zájmy, říká Češka provdaná do Egypta

27.09.2012 21:35

Novinářka Anna Janků se v roce 1968 vdala za Egypťana o odstěhovala se s ním do země faraonů. Zde zažívala veškeré útrapy přistěhovalé Evropanky, která nezná jazyk ani kulturu, ale postupně se s egyptskou realitou dokázala sžít a nyní ji vehementně obhajuje.

Amerika vždycky hájí jen své zájmy, říká Češka provdaná do Egypta
Foto: 4ever.sk
Popisek: Egypt, ilustrační foto
reklama

V pořadu ČT Hyde Park popisovala, jak to vypadá v zemi pyramid dnes, když ji po sesazení prezidenta Husního Mubaraka začíná ovládat Muslimské bratrstvo. 

Muslimští bratři chtějí podle ní vytvářet demokratickou republiku, ale skoro stejným způsobem, jako to dělal Mubarak. „Vypadá to podobně, jen se vyměnily tváře,“ říká. Opozice si podle ní uvědomuje hrozbu, že by muslimové mohli ovládnout všechno, a sjednocuje se.

Podpora muslimů, a to i těch radiálních, je podle ní především záležitostí chudých, naivních lidí. „V jednadvacátém století dokázali muslimové vyhrávat volby s heslem: „Když budeš volit nás, půjdeš do nebe, když ty druhé, půjdeš do pekla,“ upozorňuje Janků. Podle ní dokáží radikální muslimové nalákat prosté venkovany i na to, že se radikálně muslimským postojem zviditelní. „Oni jsou najednou vidět, když jsou radikální, a to je přitahuje,“ myslí si Janků.

Bývalý prezident Husní Mubarak byl prý mouřenínem ve službách Ameriky. „Jeho předchůdce Sadat byl taky mouřenín, ale dokázal říct ne,“ myslí si. Mubarak nebyl politik a byl limitován svou inteligencí. Byl především voják a byl pyšný především na to, jak se jeho letectvu dařilo ve válkách proti Izraeli.

Na dotaz, jak by k němu přistupovala, kdyby jej soudila ona, odpověděla: „Já bych vůči němu byla ještě mnohem tvrdší.“ Ví prý totiž, jak Egypt vypadal v sedmdesátých letech, před jeho nástupem, a jak vypadá dnes. „Soudila bych ho za velezradu,“ říká.

U moci se podle ní Mubarak držel proto, že jej podporovaly Spojené státy. „Pak Amerika hodila Mubaraka přes palubu a paní Clintonová tlačila na to, aby se co nejvíc moci předalo muslimskému bratrstvu,“ myslí si. USA si prý vždycky hlídají svoje zájmy.

Novinářčino povídání o roli evropské manželky v Egyptě zaujalo 84 procent diváků, kteří jí ocenili zdviženým palcem.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

20:54 A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vidí v koronavirové pandemii pro Česko př…