Amnestie kvůli koronavirové krizi? Do věci rázně šlápl právník

28. 3. 2020 7:01

Advokát a bývalý poslanec za ODS Petr Toman požádal prezidenta Miloše Zemana, aby v souvislosti s koronavirovou pandemií zvážil vyhlášení částečné amnestie. Kopii žádosti dostala na stůl také ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Marie Benešová, která přislíbila, že to zváží. Někdejší hradní právník Pavel Hasenkopf nápad jednoznačně odmítl.

Amnestie kvůli koronavirové krizi? Do věci rázně šlápl právník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věznice, ilustrační foto
reklama

Někdejší poslanec a právník Petr Toman se domnívá, že by prezident Miloš Zeman mohl kvůli koronavirové pandemii vyhlásit částečnou amnestii. Podle Tomanova návrhu by se mohla amnestie týkat úmyslných trestných činů, kde byla pachatelům odňata svoboda na jeden rok, a u nedbalostních trestných činů na dva roky. Informoval o tom server Info.cz

Ministryně Benešová ČTK řekla, že nad návrhy k vyhlášení amnestie uvažuje; problémem je nynější stav nouze.

„I takovou možnost samozřejmě citlivě a ve všech souvislostech zvažuji, zejména pak vzhledem k doporučení Světové zdravotnické organizace a k dění v Itálii a v dalších okolních státech. Pan Toman není první, který se ozval. Dostávám zhruba 14 dní mnoho e-mailů i dopisů na toto téma. Od vypuknutí této krize se tématem zabývám a diskutuji jej s kolegy i s Vězeňskou službou,“ uvedla Benešová.

Skutečností však je, že amnestii musí v prvé řadě vyhlásit prezident. Naposledy tak učinil Václav Klaus v roce 2013 těsně před odchodem z úřadu. Stávající prezident Miloš Zeman za tento krok Klause kritizoval a opakovaně sliboval, že žádnou amnestii nevyhlásí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Někdejší hradní právník Pavel Hasenkopf poznamenal, že částečnou koronavirovou amnestii nepovažuje za dobrý nápad. Dokud se nezmění přístup státu k udělování trestů, věznice budou vždy naplněné na maximum.

„Už zase má stát plné kriminály? No, dokud se neudělá zásadní reforma trestání, vždy je bude mít po čase plné. Právě takovou reformu chtěl vybudit prezident Klaus svou minulou amnestií, jen se mu to nepovedlo už na vstupu (amnestie, kterou vyhlásil, neodpovídala záměrům, které sledoval). Tomuto typu amnestie, která jen ‚upustí ventil‘, říkám jednoznačně ne. Extrémní případy ať řeší prezident cestou milostí,“ napsal Hasenkopf na sociální síti Facebook.

Pavel Hasenkopf o amnestii

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …