Amnestovaný soudce Berka ještě může být odsouzen. Pavel Zeman se v ČT rozpovídal

20. 8. 2014 22:21

Ústecký soudce Jiří Berka ještě nemá zdaleka jisté, že se vyhne vězení. Postaral se o to nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, podle něhož se na kauzu soudce Berky nevztahuje amnestie exprezidenta Václava Klause. V České televizi vysvětloval, proč je o tom přesvědčen.

Amnestovaný soudce Berka ještě může být odsouzen. Pavel Zeman se v ČT rozpovídal
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Ústecký soudce Jiří Berka, na něhož se měla vztahovat i amnestie exprezidenta Václava Klause, ještě nemá vyhráno. Jeho případem se budou znovu zabývat soudy, a to na podnět nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Jak dlouho se ještě bude české právo vyrovnávat s pozůstatky amnestie? O tom ve středečních Událostech, komentářích České televize hovořil redaktor Jiří Hynek a právě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Podstata je vcelku jednoduchá, se dá říci, zahájil svůj výstup v ČT Zeman. Když nižší soudy konstatovaly, že se na kauzu soudce Berky vztahuje amnestie, nevzaly v potaz, že se na kauzu Berkova gangu vztahují vyšší trestní sazby a tudíž na případ nemá amnestie vliv. V případě zločinného spolčení se totiž trestní sazba zvyšuje o třetinu.

„Ještě se ale může stát, že soud rozhodne, že se na Berkovu kauzu vztahuje amnestie. Ale o této situaci nechci příliš spekulovat," bránil se Zeman. „Žaloby jsou podány, není to vráceno zpět k došetření, takže je vedeno hlavní líčení a to může vést k odsouzení,“ pokračoval nejvyšší státní zástupce. Zda ke konečnému odsouzení skutečně dojde, ale nechtěl spekulovat. „Tady se musím odvolat na známou latinskou zásadu: Soud zná právo,“ podotkl. Poukázal tak na toho, kdo bude mít poslední slovo.

Jiří Hynek k tomu dodal, že se policie někdy obává hospodářských kauz, protože jde o kauzy velmi dlouho trvající a kriminalisté si dlouho nemohou tzv. udělat čárku za splněný případ. V Ústí nad Labem se do toho prý vyšetřovatelé pustili s vervou na počátku tisíciletí. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

20:03 Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

Ukazuje se, že v Česku výrazně posilují pravicové strany. I když nejsilnějším subjektem zůstává hnut…