Analytici: Američané schytali opravdu tvrdý úder od Němců. Nějak jim to nevychází, pokud jde o Rusko...

01.07.2015 8:26

Americký novinář Mike Whitney i šéf mezinárodní analytické společnosti Stratfor George Friedman nezávisle na sobě tvrdí, že Spojené státy usilují o to, aby nedošlo ke sblížení Německa s Ruskem. Právě spojenectví obou evropských velmocí je dle jejich názoru jedinou silou, která může Američanům konkurovat.

Analytici: Američané schytali opravdu tvrdý úder od Němců. Nějak jim to nevychází, pokud jde o Rusko...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

„Zatímco americký ministr zahraničí Ashton Carter dělal vše možné, aby vrazil klín mezi Moskvu a Berlín, ruský kolos Gazprom podepsal další smlouvu na plynovod Nord Stream. Ten by měl v budoucnu zdvojnásobit dodávky plynu z Ruska do Německa,“ píše Whitney. Americký novinář soudí, že oznámení o podepsání tohoto kontraktu muselo být pro bezradného Cartera šokující. Whitney upozorňuje, že se jedná o skutečně obrovskou zakázku, která přinese Rusku značné zvýšení finančních příjmů. „Nikdo by si neměl myslet, že úmysly Washingtonu v Evropě jsou čisté jako padlý sníh. Američanům je samozřejmě úplně jedno, jestli Evropa ztratí svoji energetickou závislost. Washington bude dělat vše proto, aby Německo a Rusko byly na kordy,“ konstatuje Whitney.

Podobného názoru je také šéf mezinárodní analytické společnosti Stratfor George Friedman. „Hlavním zájmem Spojených států je, aby vztahy Německa a Ruska nebyly příliš přátelské. Protože obě země dohromady představují jedinou sílu, která může ohrozit postavení Ameriky.“ Podle Whitneyho by navíc mohlo sblížení obou evropských velmocí vyústit v integraci euroasijského volného trhu, což by výrazně zasáhlo americké HDP. „Nevěřte nesmyslům o ruské agresi. Washingtonu jde jedině o to, aby nemusely Spojené státy čelit žádné vážné konkurenci. A to se přesně stane, pokud se Německo, obrazně řečeno, stane největší čerpací stanicí Ruska,“ zmiňuje americký analytik.

O nutnosti blízkých rusko-německých vztahů mluví George Friedman dokonce i v aktuálním vydání českých Lidových novin

„Podařený tah společnosti Gazprom je pro Cartera těžkou ranou. Mezitím slíbil státům východní Evropy poskytnout více zbraní, více vojáků a více společných cvičení. Snad proto, aby zastavily kozáky potulující se po stepích? Uvažujme rozumně. Putin fakt nemá v plánu provést invazi v Evropě. Chce jen s evropskými státy dál dělat svůj byznys. To je všechno,“ je přesvědčen Whitney. Spojené státy se dle jeho názoru snažily skrze Ukrajinu nalákat Rusko do pasti, která by se pro Moskvu stala tím, čím byl Vietnam pro Washington. „Spojené státy jsou nedůvěryhodné a nemohou být garantem mezinárodní bezpečnosti. Američané ničí vše, čeho se dotknou demoliční koulí své zahraniční politiky. Ať už to byl Afghánistán, Irák, Libye, Sýrie či naposledy právě Ukrajina. Kdo přijde na řadu příště?“ táže se v závěru svého textu Whitney.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ožrala zlodějský! Kalousek neuspěl s žalobou na Babiše. A znovu spustil o lžích, kterým prý čelí

16:16 Ožrala zlodějský! Kalousek neuspěl s žalobou na Babiše. A znovu spustil o lžích, kterým prý čelí

Okresní soud pro Prahu-západ dnes rozhodl, že šéf hnutí ANO a současný premiér Andrej Babiš (ANO) se…