Analytici zpražili Zemana. Jeho úvaha je prý úplný nesmysl

22.08.2014 21:04 | Zprávy
autor: vam, čtk

Úvaha prezidenta Miloše Zemana o tom, že Česká národní banka (ČNB) loni možná úmyslně devalvovala českou korunu, aby oddálila vstup Česka do eurozóny a nepřišla tak o kompetence, je podle analytiků nesmyslná. Cílem intervence byla snaha zabránit deflaci, shodli se. Bankovní rada ČNB bude navíc obměněna dříve, než by k přijetí eura mohlo dojít, takže chybí motiv.

Analytici zpražili Zemana. Jeho úvaha je prý úplný nesmysl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nominální hodnota bankovky 1000 Kč patří mezi nejvíce padělané

Představitelé (ČNB) se k Zemanovým slovům nechtějí vyjadřovat. „Je to nesmysl. ČNB se svým krokem primárně snaží zabránit hrozící deflaci. Vstup do eurozóny je natolik vzdálená perspektiva, že rozhodně nehrál žádnou roli v úvahách ČNB," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Václav Franče. Není podle jeho slov úplně profesionální, aby takto vysoký ústavní činitel veřejně útočil na centrální banku. Chování ČNB výrok neovlivní, jelikož většina jejích členů nemůže být už znovu jmenovaná, dodal.

Podle analytika krok centrální banky zabránil deflaci

Rozhodnutí ČNB o intervenci na devizovém trhu bylo logickým krokem vzhledem k ekonomické situaci, vývoji inflace a možnostem měnové politiky, doplnil analytik Deloitte David Marek. Tento krok navíc naznačila s ročním předstihem. Na hodnocení vlivu intervencí je ještě brzo, jejich efekt se ještě naplno neprojevil, nicméně z dosavadního vývoje lze podle něj usuzovat na pozitivní působení. Podařilo se zabránit deflaci, což je velmi důležité, zejména ve světle rostoucího rizika deflace v eurozóně. Zároveň se podařilo prolomit skepsi a nastartovat růst domácí spotřeby a investic, podotkl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…