Analytik: Zemanovy proevropské postoje jsou někdy jen deklarativní

08.03.2014 16:06

Miloš Zeman se některými svými postoji vyděluje z evropské politické kultury. Ve vysílání programu ČT 24 to uvedl Tomáš Karásek, hlavní analytik Výzkumého centra AMO. Podle něj jsou dokonce v některých případech Zemanovy proevropské postoje pouze deklarativní.

Analytik: Zemanovy proevropské postoje jsou někdy jen deklarativní
Foto: Daniela Černá
Popisek: Miloš Zeman při své návštěvě Olomouckého kraje

Tradiční protievropské postoje se prý objevily v Zemanově projevu, který pronesl na půdě Evropského parlamentu v únoru. Jednalo se o ty pasáže projevu, které se týkaly úsporných žárovek či potravin. „Z mého hlediska je Zemanovo evropanství v mnoha ohledech zpochybnitelné,“ uvedl Karásek. Přiznal nicméně, že Zeman  je mnohem více proevropským politikem, než jakým byl jeho předchůdce.

Jan Kavan, který byl ministrem zahraničí v Zemanově vládě, částečně oponoval tím, že věci, které Zeman na EU kritizuje, jsou spíše okrajové. Za důležitý prezidentův postoj naproti tomu považuje jeho prosazování přijetí eura.

V pořadu se mluvilo také o Zemanově vztahu k NATO. „Zeman byl vždy silně proalianční, i více než já,“ podotkl Kavan s tím, že nynější hlava státu nikdy potřebu účasti ČR v NATO nezpochybňovala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

22:22 Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

Silné reakce na sociálních sítích budí příspěvek jednoho z neurointenzivistů směrem k neočkovaným. Z…