Analytik varuje: Vznikají tři hrozivé bubliny. A to současně

5.6.2018 4:24 odp.

Analytik společnosti Golden Gate CZ Pavel Ryba se ve svém komentáři na serveru E15.cz rozepsal o tom, že ekonomiku ohrožují hned tři bubliny naráz.

Analytik varuje: Vznikají tři hrozivé bubliny. A to současně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

„Centrální banky učinily světovou ekonomiku mimořádně závislou na mimořádně levných půjčkách. Státy, firmy i obyvatelstvo mají vzhledem k HDP extrémní dluhy. Hospodářství se přehřívají a vznikají na nich tři hrozivé bubliny současně. Akciová, dluhopisová a nemovitostní,“ zmínil Ryba v komentáři s tím, že u všech těchto aktiv se vychýlil pomyslný investiční trojúhelník v  neprospěch investora. „Tímto trojúhelníkem je likvidita – výnos – riziko,“ dodal Ryba. 

Následně zmínil, že ojedinělý růst zažívají akcie, výnosy ze státních dluhopisů klesly na historická minima a hrozí, že část dlužníků nebude schopna splácet své závazky. „Z tohoto důvodu mohou investice do dluhopisů představovat riziko,“ řekl.

Věnoval se však i trhu nájemních nemovitostí, který u nás i ve světě zažívá v posledních třech letech významný boom. „Můžou za to extrémně levné hypotéky, které způsobily vlnu umělé poptávky po nemovitostech. V důsledku toho ale vylétly ceny bytů i dalších nemovitostí,“ podotkl a zdůraznil, že kvůli tomu jsou nízké výnosy z investic. 

Závěrem hovořil i o investicích do kryptoměn a drahých kovů. „Drahé kovy v roce 2017 zažily příznivý rok a zhodnocovaly. V prosinci 2015 bylo zlato na úrovni 1 046 dolarů, o rok později vzrostlo na 1 123 dolarů a v roce 2017 dosáhlo 1 236 dolarů za trojskou unci,“ zakončil s tím, že ceny drahých kovů potlačí nahoru kombinace rostoucí inflace a rizik, které jsou spojeny s ostatními investičními nástroji.  

  • Původní text najdete ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Chcete být prezidentem

Zajímalo by mě, jak hodnotíte stávající vládu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

František Ringo Čech kopl do vlády. „Oni tuší, že jim nařeže.“ Ukrást reproduktor? Měly by padat facky

8:10 František Ringo Čech kopl do vlády. „Oni tuší, že jim nařeže.“ Ukrást reproduktor? Měly by padat facky

Ať stojí chleba 150 korun. A seberte peníze neziskovým organizacím. Mimo těch, co dělají děti. Hudeb…