Andrej Kiska, to je náš stínový prezident, zaznělo z vedení TOP 09. A na Zemana se chystá akce

18. 8. 2018 9:21

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček před pár dny prohlásil, že hlava státu nechystá žádný zásadní projev k 50. výročí začátku sovětské okupace naší vlasti. Miloš Zeman prý řekl vše důležité, když to vyžadovalo odvahu. Za normalizace. A dnes si nemusí na odvážného hrát. Tímto prohlášením Ovčáček rozvířil české politické vody. Teď se o slovo přihlásila první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Ale nejen ona. Chystá se akce.

Andrej Kiska, to je náš stínový prezident, zaznělo z vedení TOP 09. A na Zemana se chystá akce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Padesáté výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy vedenými Sovětským svazem je stále blíž. Řada českých politiků se k výročí již vyjádřila. Kupříkladu šéf komunistů Vojtěch Filip prohlásil, že hlavní vinu za déle než dvacet let trvající okupaci naší země nenesou Rusové, nýbrž Ukrajinci. Předseda ODS Petr Fiala občany vyzval, aby si 50. výročí připomněli vyvěšením státních vlajek, protože je třeba posílit v národě vlastenectví a nenechat si tuto zásadní hodnotu ukrást nějakými blázny.

Jeden český politik se však rozhodl mlčet. Český prezident Miloš Zeman nechystá k 21. srpnu 1968 zásadní projev. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček to odůvodňuje tím, že Miloš Zeman okupaci odsoudil už v době, kdy to vyžadovalo odvahu. Dnes prý mnozí politici jen nahánějí politické body, což prezident podle svého mluvčího nemá zapotřebí.

Fakt, že se prezident takovýmto výročím hodlá promlčet, se nelíbí především pravicové opozici. První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vzhlíží proto alespoň ke slovenskému prezidentovi Andreji Kiskovi, který projev chystá. Kiska je pro Perkarovou Adamovou stínovým prezidentem těch Čechů, Moravanů a Slezanů, kterým se chování Miloše Zemana ani trochu nelíbí.

„Už delší dobu plní Andrej Kiska funkci stínového prezidenta pro ty z nás, kteří jsme znechuceni politikou našeho rezidenta. Jsem proto ráda, že on nebude k “výročí” okupace mlčet a my si budeme moct poslechnout státnický projev, za který se nebudeme stydět,“ napsala politička na sociální síti twitter.

V diskusi pod příspěvkem napsal jeden z voličů, že když může šéf ČSSD Jan Hamáček řídit dvě ministerstva, proč by Andrej Kiska nemohl být prezidentem hned dvou států. Miloš Zeman se ale také dočkal zastání. V diskusi zaznělo, že lidé, kterým nevoní demokraticky zvolený prezident, se mohou z České republiky odstěhovat.

Po sociálních sítích už pár dní koluje výzva, aby Česká televize přenášela Kiskův projev, když Zeman hodlá mlčet. Humoristé k této žádosti přidávají fotografii s červenými trenýrkami a nápisem „Nepromluví prezident, promluví národ“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Vybírají poplatky i na pohřbu, za každou hodinu tanečních u vašich dětí.“ Senátor Valenta před klíčovým hlasováním udeřil na Petra Jandu a spol.

22:20 „Vybírají poplatky i na pohřbu, za každou hodinu tanečních u vašich dětí.“ Senátor Valenta před klíčovým hlasováním udeřil na Petra Jandu a spol.

V prosinci proběhla na půdě Senátu politická bitva, jejímž hlavním aktérem byl senátor Ivo Valenta a…