Andreji Babišovi se něco nepovedlo. A kroutí nad tím hlavou

1. 6. 2015 8:10

Už v předvolební kampani na podzim 2013 Andrej Babiš (ANO) hlásal, že by ve státních firmách měli sedět odborníci a ve stejném duchu se vyjadřoval i po volbách. Teď představil nějaké návrhy, jak nastavit pravidla, jenže s nimi narazil. Informuje o tom deník Právo. Jde prý o to, že v Česku máme už tak dost zákonů a není třeba vymýšlet další, stačí využít stávající možnosti. Babiš nad tím jen nevěřícně kroutí hlavou.

Andreji Babišovi se něco nepovedlo. A kroutí nad tím hlavou
Foto: Martin Šťastný
Popisek: Andrej Babiš

Koalice si uložila za úkol sepsat zákon, který by na příště "zatnul tipec" tzv. trafikantům. Sepsání zákona dostal za úkol Babiš a legislativní radě vlády se nelíbilo, že s tím příliš nespěchal.

„Nerozumím tomu, nejdřív mi nadávali, že nechci zákon, teď mi nadávají, že jsme jeho zásady připravili. Musíme se o tom poradit v koalici,“ divil se ministr financí, když se v rámci připomínek k chystanému zákonu dočkal tvrdé kritiky. Počítá přitom s tím, že by z dozorčích rad podniků se státní účastí měli zmizet poslanci a senátoři. V tomto smyslu si to před volbami přála Rekonstrukce státu a řada poslanců přislíbila, že se o změnu zasadí, což teď kolegům připomíná i Babiš.

Z ministerstva financí ovšem také zaznívá, že nová legislativní úprava není úplně nezbytná, ale v její prospěch mluví to, že si jí žádá veřejnost.Nejen koaličním partnerům se nelíbí, že by vše podstatné leželo v rukou právě ministra financí. Právě jeho resort by totiž podle představ Babiše měl vládě navrhovat členy personálního výboru, který by následně členy dozorčích rad vybíral.

To, co je dnes, stačí

„Již jen skutečnost, že členy vládního výboru bude jmenovat vláda na návrh ministra financí a že resortní ministr není doporučením výboru vázán, ponese v sobě nesmazatelnou stopu přetrvávajícího politického vlivu,“ napsala financím Asociace samostatných odborů v rámci připomínek. Kritické názory vyjadřují i ministři průmyslu Jan Mládek (ČSSD), ministr zemědělství Marian Jurečka či vicepremiér Pavel Bělobrádek (oba KDU-ČSL).

Babišovi kritici se shodují, že stačí zůstat u stávajícího modelu vládního personálního výboru, který jev tvořen třemi osobami. Ty schvaluje vláda na návrh premiéra a dvou vicepremiérů. Výbor zsložila právě stávající koalice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

21:02 Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na…