Angličtina Schillerové prý nic moc, šířil novinář. Vlastní zkušenost ale nemá, přiznal

14.05.2020 9:46

Redaktor Hospodářských novin Ondřej Houska prý slyšel různé historky o tom, jak dobře, či spíše špatně, mluví ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová anglicky. Prý se občas pohybuje až na hranici trapnosti. Schillerová se bránila, že Houska neříká pravdu, ale redaktor si trvá na svém. Za smutné navíc považuje, že se anglicky pořádně nedomluví nejen Schillerová, ale třeba ani její předchůdce v pozici ministra financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Angličtina Schillerové prý nic moc, šířil novinář. Vlastní zkušenost ale nemá, přiznal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová, ministryně financí

Český premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že podpoří českou ekonomiku zasaženou karanténními opatřeními jeho vlády až bilionem korun. Ekonomové upozorňují, že zatím místo jednoho tisíce miliard napumpoval do ekonomiky asi 22 miliard.

Anketa

Byl by šéf ODS Petr Fiala dobrým premiérem?

3%
97%
hlasovalo: 33507 lidí

V přepočtu asi jedním bilionem korun chce ekonomiky členských zemí podpořit také EU, ale česká strana je tu prý ve velké nevýhodě. O pomoci totiž jednají ministři financí na videokonferencích a česká šéfka státní kasy za hnutí ANO Alena Schillerová se podle Hospodářských novin jednání nezúčastňuje, neboť příliš nevládne anglickým jazykem. Česko na těchto jednáních zastupuje jedna z náměstkyň.

„Ministryně Schillerová se nezúčastnila ani jednou hlavně proto, že se prakticky nedomluví anglicky. Není schopna se svými kolegy z ostatních zemí o ničem vyjednávat,” citoval list zdroj z prostředí evropské politiky.

Andrej Babiš v minulosti opakovaně prohlašoval, že expremiér Bohuslav Sobotka měl na jednáních EU velkou nevýhodu, protože v EU nedokázal debatovat s kolegy v angličtině a vyjednat tak víc pro Česko. U ministryně Schillerové mu to ale zřejmě nevadí.

Redaktor Hospodářských novin Ondřej Houska disponuje informacemi, které ukazují, že angličtina paní ministryně je poněkud slabší. Podle redaktora ministryně dokáže kolegům v EU přečíst text v angličtině. „Podle mých informací musí vždy ten text procházet se spolupracovníky, aby jí vysvětlili výslovnost, takže si myslím, že osobně není schopna vést složitější hovor v tomhle jazyce,“ konstatoval Houskav rozhovoru pro internetovou televizi DVTV s Emmou Smetanou.

Jedením dechem však dodal, že s ní osobně nikdy anglicky nemluvil, takže to nemůže potvrdit ani vyvrátit vlastní zkušeností.

Sama Schillerová na sociální síti Twitter prohlašuje něco jiného.

„Obyčejná lež. V Bruselu hovořím zásadně anglicky, tlumočníka nevyužívám. Na zasedání Euroskupiny a Rady Ecofin jezdím naprosto pravidelně. Osobně jsem se přímo na místě zúčastnila 20 z 24 zasedání. Má vystoupení jsou vždy v AJ (dohledatelné na veřejně přístupných záznamech),“ zdůraznila členka vlády.

Alena Schillerová se brání

Houska zopakoval, že ministryně opravdu umí přečíst anglický text z papíru, ale je nadále přesvědčen, že obsáhlejší vyjednávání v angličtině nezvládne.

„Tady jsem slyšel spoustu historek o tom, jak při jednání z očí do očí se svými protějšky z jiných zemí to bylo až na hranici trapnosti. Ale tyhle schůzky jsou za zavřenými dveřmi, takže z nich neexistují záznamy a Houska jim nebyl přítomen. „Vycházím z toho, co mi řekli lidé, kteří na těch schůzkách přítomni byli."

Smutné podle Housky je, že Alena Schillerová není mezi českými politiky žádnou výjimkou v nedostatečné znalosti angličtiny. „Aby to nevypadalo, že jenom kritizujeme ANO, tak třeba Miroslav Kalousek měl angličtinu velmi špatnou. Minimální, řekl bych,“ pravil Houska s tím, že expremiér Petr Nečas či expremiér Bohuslav Sobotka nebyli nijak silní.  

Současný premiér Andrej Babiš (ANO) má podle Housky jiný problém.  

„U pana premiéra Babiše se často projevuje, že nemá úplně přesné informace a nevystupuje vždy k věci,“ upozornil redaktor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…