Applebaumová upozorňuje na rostoucí nespokojenost Britů s doposud klíčovými politickými stranami, tedy s Konzervativci a Labouristy. V posledních průzkumech veřejného mínění Britové naznačili, že chtějí dát šanci stranám doposud čekajícím spíš v pozadí. „Skotové tak nejspíš budou volit Skotskou národní stranu, která plánuje zopakovat referendum o odtržení země. Angličané zase upřednostní antievropskou a antiimigrantskou UKIP Nigela Farage, případně Stranu zelených,“ konstatuje Applebaumová. Podle americké publicistky na změně preferencí britských voličů není nic špatného, ale stěží si lze za takové situace představit životaschopnou koalici.
„Vše tedy nasvědčuje tomu, že Velká Británie po květnových volbách udělá radikální krok směrem doleva nebo doprava. Možná následně opustí Evropskou unii, která se tak může rozpadnout,“ obává se americká publicistka. „Věrný spojenec USA Velká Británie navíc ztratila zájem o zahraniční politiku. Obrat začal již v roce 2009, kdy premiér David Cameron zatroubil k odchodu své Konzervativní strany z křesťansko-demokratického uskupení v Evropském parlamentu. To snížilo jeho vliv na evropskou politiku, a naopak přidalo na síle Angele Merkelové. Jeho důvěryhodnost byla narušena i rozhodnutím uspořádat referendum o budoucnosti Británie v EU,“ píše Applebaumová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro