Armáda bude nacvičovat, jak zapojit do války mobilizované občany

29.08.2016 7:46

Přípravy na válku zahájí již v říjnu česká armáda. Začne trénovat mobilizaci, tedy povolávání civilistů do zbraně. Píše o tom dnešní MF Dnes.

Armáda bude nacvičovat, jak zapojit do války mobilizované občany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náčelník generálního štábu Josef Bečvář

Jak popisuje mluvčí generálního štábu Jan Šulc, mobilizačního a stmelovacího cvičení se zúčastní vojáci 73. tankového praporu v Přáslavicích na Olomoucku a příslušníci Aktivní zálohy. V první fázi však půjde o nácvik na úrovni štábů pozemních sil a o prověření administrativních postupů. Vojáci se do mobilizace nanečisto zapojí až v dubnu.

„Vlastní cvičení bude zahrnovat aktivaci mobilizačních pracovišť, nástup vojáků v záloze, jejich začlenění do doplňovaných jednotek, přesun praporu do vojenského výcvikového prostoru a provedení taktického stmelovacího cvičení s bojovou střelbou,“ uvedla Jolana Fedorková z generálního štábu. Chybět nebude ani nácvik demobilizace. Zároveň bude také v říjnu odstartována první ze série kurzů pro dobrovolníky, a to šestitýdenního vojenského výcviku. Podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře se přihlásilo zatím více než 760 dobrovolníků. „S takovými lidmi, kteří projdou cvičením, pak můžeme počítat v případě ohrožení státu či válečného stavu,“ uvedl.

Vedení armády v této souvislosti uvádí, že se cvičení nijak nedotkne veřejnosti a ani nebude využit vojenský materiál z rezerv. 

Jak v závěru také poznamenává MF Dnes, česká armáda mohutně posiluje. Nabírá zhruba dva tisíce mužů a žen každý rok, obměňuje zbraně i techniku. Do roku 2025 by měl počet profesionálních vojáků dosáhnout 24 tisíc, k tomu by mělo být 5 tisíc příslušníků aktivních záloh a tisíce vycvičených civilistů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel na domů na jih

14:02 Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel na domů na jih

„Budu volit komunisty, jsou sociální. Říkám i našim mladým, s.rte na Piráty! Dříve za dvě stovky vel…