Armáda je v troskách. 4500 vojáků a čtyřikrát více úředníků. Stropnický to schytal zleva i zprava

27.07.2017 22:48

Ministr financí Ivan Pilný a ministr obrany Martin Stropnický (oba z hnutí ANO) se shodli na tom, že se v České republice zvýší výdaje na obranu. Do roku 2020 stoupnou na 1,4 procenta HDP. Česko se přitom zavázalo, že jako člen NATO bude vydávat na obranu 2 procenta HDP ročně. Kdy budeme plnit tento závazek? A má smysl ho vůbec plnit? Ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize se o to přeli šéf poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik a senátor ODS Tomáš Jirsa.

Armáda je v troskách. 4500 vojáků a čtyřikrát více úředníků. Stropnický to schytal zleva i zprava
Foto: Martin Koller
Popisek: Aktivní zálohy

Rozpočet Ministerstva obrany naroste, ale otázkou je, zda bude mít armáda tyto peníze za co utrácet, protože dosud ministr obrany Martin Stropnický nedokázal utratit ani ty peníze, které v minulých letech dostával. I navzdory tomu je Jirsa přesvědčen, že Česko musí zvýšit výdaje na obranu. „A i s tímto, co dneska ministr Stropnický slavnostně slibuje, tak jsme na úrovni 1,1 procenta HDP,“ sepsul senátor člena vlády hned na úvod.

Armáda je v troskách, vypálil Kováčik

Kováčik je proti zvyšování výdajů na obranu a to právě proto, že Stropnický není schopen utratit ani to, co už dostal. Přitom mohl např. zvýšit platy vojákům. „Dneska když přijde nový bojovník, tak dostane dvacet tisíc, no tím moc lidí nepřiláká,“ vysmál se Kováčik ministrovi. Podle komunisty má smysl přidávat armádě v okamžiku, kdy nebudeme české vojáky posílat na severní nebo jižní pól, ale na pomoc v boji s povodněmi v Česku.

„Armáda je v troskách,“ vypálil Kováčik. Jak na to přišel? Stačí se prý podívat na to, kolik vojáků ve zbrani máme. Je to asi 4500 vojáků. A k tomu máme asi čtyřikrát tolik armádních úředníků.

Jirsa dal Kováčikovi v mnohém za pravdu. „Já překvapivě v řadě věcí souhlasím s kolegou, byť je ze zcela opačné strany politického spektra. Je potřeba změnit strukturu armády, protože my na jednoho vojáka máme čtyři až pět úředníků, ale to není problém jen armády, to je problém celé této vlády, která přijala tisíce úředníků.“

Kováčik před kamerami promluvil ještě k jednomu tématu. Postavil se proti posílání českých vojáků do zahraničí. Čeští vojáci se podíleli na operacích Severoatlantické aliance v Afghánistánu nebo v Iráku, jenže podle komunisty se v těchto zemích nebojuje za zájmy České republiky, ale proti nim.

„U Bagdádu, Tripolisu a Kábulu se nebojuje za Prahu, ale proti Praze,“ řekl jasně Kováčik s poukazem na zhroucení režimů v Iráku či v Libyi, odkud dnes do Evropy přicházejí migranti.

Moderátor David Borek k diskusi dodal, že do pořadu byl pozván také ministr obrany Martin Stropnický či jiný zástupce hnutí ANO, které nese politickou odpovědnost za resort obrany, ale nikdo z hnutí Andreje Babiše se neodhodlal přijít.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…