Armáda má prý dostat přidáno čtyři miliardy. Bude ale pod důslednější kontrolou

17.05.2014 9:21

Předsedové politických stran by měli v dohledné době podepsat připravovanou deklaraci, která má zajistit české armádě navýšení rozpočtu. Podle LN by už příští rok měla mít k dispozici o 4 miliardy korun více než letos. Politici tak chtějí vylepšit náš obraz v očích partnerů NATO. Armáda však za navýšení prostředků zaplatí větší mírou kontroly u vojenských tendrů.

Armáda má prý dostat přidáno čtyři miliardy. Bude ale pod důslednější kontrolou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vrtulník Mi-171.

Armáda bojuje s nedostatkem finančních prostředků. Lidové noviny uvádějí, že zatímco v roce 2005 hospodařila s 58,45 miliardami korun, pro letošek jí musí stačit 41,99 miliardy korun. Což se prý projevuje v celém vojsku. Česká armáda si už vysloužila i kritiku NATO, na svůj provoz totiž dostává pouze 1,08 HDP.

Právě po poslední kritice z bruselské centrály NATO a zároveň z amerického Pentagonu začali politici hledat možnosti, jak armádě pomoci. Tým poslanců a stranických obraných expertů pod vedením generála Jiřího Šedivého podle LN pracuje na deklaraci, na jejímž základě má obranný rozpočet do roku 2025 vyrůst na dvě procenta HDP. Tuto hranici se Česko zavázalo dodržovat už při svém vstupu do NATO před 15 lety.

„Plánujeme, že dokument připravíme k podpisům pro předsedy stran na konci května nebo začátku června,“ citují LN generála Šedivého. Deník nahlédl i do pracovní verze dokumentu a uvádí, že peníze pro armádu by se měly navyšovat už od příštího roku. Rozpočet by prý měl dosáhnout 1,2 až 1,3 HDP. Což obnáší zhruba 4 miliardy navíc oproti dnešnímu stavu.

Vylepšíme si obraz v NATO

Podepsaná a fungující deklarace o navýšení obranného rozpočtu prý může citelně vylepšit pověst Česka u aliančních států. Důležité podle LN bude, jak se k deklaraci postaví Ministerstvo financí a jestli peníze obraně skutečně dá. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale již dříve LN řekl, že obrana je pro něj prioritou.

Armáda se však dostane pod větší kontrolu. Pokud se prý záměr povede, chtějí poslanci citelněji zasahovat do tendrů armády. Rádi by prý dohlíželi na všechny nákupy přesahující padesát milionů korun. Podle svých slov se tak snaží vymanit z defenzivní pozice vůči generálnímu štábu. LN informují, že pro zvýšení kontroly vojenských tendrů už v rámci branného výboru sněmovny minulý týden vznikl podvýbor pro akvizice a inovace české armády. „Jde o posílení naší kontrolní funkce,“ uvedl k tomu Antonín Seďa (ČSSD).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A odnesl to Donutil. Okamura a kandidát: Došlo na nechutnosti

11:53 A odnesl to Donutil. Okamura a kandidát: Došlo na nechutnosti

Tomio Okamura v úterý představil lídra SPD pro Prahu, spolupracovníka kardinála Duky Josefa Nerušila…