Armádní sklad v Květné byl rok uzavřen. Nyní se připravuje na uskladňování munice z Vrbětic

02.01.2015 18:39

Obnovený muniční sklad v Květné na Svitavsku se připravuje na uskladňování části munice z areálu u Vrbětic na Zlínsku, který loni poničily dva výbuchy. Od ledna se stal správcem skladu v Květné zdejší místostarosta Vojtěch Pražan, který ve skladu 20 let pracoval. V současnosti se dokončují tabulky pracovních míst, která ve skladu od poloviny ledna vzniknou, řekl dnes ČTK Pražan.

Armádní sklad v Květné byl rok uzavřen. Nyní se připravuje na uskladňování munice z Vrbětic
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Sklady munice v Květné.

„Specialistů bude podle mého odhadu asi pět, dohlédnou na odborné uložení munice podle vojenských předpisů. Kromě nich bude nutných dalších asi 25 zaměstnanců včetně hasičské jednotky," uvedl Pražan.

Někteří zaměstnanci nastoupí hned, další pak v únoru

Vytipoval si již několik místních lidí, kteří by v muničním skladu mohli pracovat. Někteří by mohli nastoupit ihned, někteří v únoru. „Spousta lidí mi už volala nebo psala, musím z nich vybrat ty, kteří by se hodili," řekl Pražan.

Podle něj je areál, který byl zhruba rok uzavřen, v dobrém stavu. Bude ale nutné udělat revize zabezpečovacích zařízení i požárních hlásičů. V Květné by se mělo využít 15 z 32 objektů.

Pražan chce, aby se munice prohlédla již ve Vrběticích

Podle dosavadních informací by se mělo převážet asi 2800 tun munice, která patří společnosti Excalibur Army. V Květné by měla být uložena dočasně do konce roku, než ji vlastník převeze do jiných komerčních skladů či rozprodá.

„Požaduji, aby se prohlídka munice udělala už ve Vrběticích, aby odborníci prohlédli každý truhlík a zapečetili ho, abychom v Květné už nemuseli nic kontrolovat a jen vše uložili," řekl Pražan.

Armádní areál v Květné zabírá asi 215 hektarů, je obehnán betonovým oplocením a vybaven kamerovým systémem. Zasahuje do katastrů několika obcí. Vznikl v roce 1949, Československá lidová armáda jej využívala do roku 1969. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy jej až do roku 1990 měla v užívání sovětská armáda. Ke konci roku 2013 vojáci areál opustili a Ministerstvo obrany se jej neúspěšně pokoušelo prodat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po videu s usměvavým Zemanem: I na smrtelné posteli bude kompetentnější než Vystrčil

20:33 Po videu s usměvavým Zemanem: I na smrtelné posteli bude kompetentnější než Vystrčil

Hradní kancléř Vratislav Mynář dnes předložil důkaz, že hospitalizovaný Miloš Zeman je schopen jedna…