Ať vychcípaj! udeřil John Bok. A šokoval o Kajínkovi a Kramném

26.02.2019 11:00

S Lubošem Xaverem Veselým se tentokrát sešel aktivista a předseda spolku Šalamoun John Bok. Bok si nejdříve lehce rýpl do Miloše Zemana, ale pak se rozjel proti soudcům s komunistickou minulostí, zejména těm, co dělali prokurátory. „Asi nezbude než počkat, až vychcípaj,“ dodal smířeně. A nemohla chybět ani obhajoba Petra Kramného, podle Boka neprávem odsouzeného za vraždu dcery a manželky.

Ať vychcípaj! udeřil John Bok. A šokoval o Kajínkovi a Kramném
Foto: Repro XTV
Popisek: Předseda spolku Šalamoun, John Bok
reklama

Na úvod Bok prozradil, že je „bohužel“ stále předsedou spolku, protože po 25 letech v čele už se začíná chovat autoritářsky, což mu jedna ze členek připomenula. Odmítl, že by řešili jenom mediálně známé kauzy, jako je případ Petra Kramného nebo Lukáše Nečesaného. Někteří klienti spolku si totiž prý ani nepřejí, aby jejich případy byly zviditelněné. „My se tím spíš začneme zabývat a snažíme se tu věc nějak zviditelnit, protože my nemáme žádnou moc, nemáme žádné instrumenty, my jenom tím, že to budem zveřejňovat a hledat cesty, jakými to napravit,“ popsal Bok činnost spolku. „Takže třeba můžeme podávat stížnosti pro porušení zákona, když už je odsouzený a projde ten proces celý až přes Ústavní soud. Nebo můžeme podávat (návrhy na) milosti, což bohužel s nynějším panem prezidentem nejde. Tedy, já mu prezident neříkám, ale ze slušnosti, aby lidi věděli, o kom mluvím,“ rýpl si Bok a dodal, že jak Václav Havel, tak Václav Klaus byli k jejich spolku vstřícní.

Anketa

Vyčítali byste svým přátelům, že podepsali petici na poctu Václavu Havlovi?

hlasovalo: 8987 lidí

Veselý se ho pak zeptal, jak se srovnává s tím, kolik soudců jsou bývalí komunisté. Bok přiznal, že on obzvlášť těžko například u jedné soudkyně, která za komunismu byla prokurátorkou. „Takže ano, tam to pociťujeme a je to vidět i na tom způsobu té práce,“ zhodnotil Bok. Údajně to v soudní síni i občas zazní, ale zákonodárci včetně Ústavního soudu podle Boka podivným způsobem konstatovali, že to není na závadu. A pochválil bývalého ministra spravedlnosti (dnes předsedu TOP 09) Pospíšila, že nechal na stránky Ministerstva spravedlnosti vyvěsit seznam soudců, kteří bývali členy komunistické strany. „Asi nezbude než počkat, až vychcípaj,“ řekl Bok a sám označil tento výraz za „brutální“.

Fotogalerie: - Soud s Adamem Bartošem

Adam B. Bartoš u Obvodního soudu pro Prahu 1
U soudu s Adamem B. Bartošem
Obvodní soud pro Prahu 1 se začal zabývat případem...
Petr Hanning přišel na soud s Adamem B. Bartošem
Adam B. Bartoš u Obvodního soudu pro Prahu 1
Adam B. Bartoš u Obvodního soudu pro Prahu 1

U Jiřího Kajínka se prý nedá říct, že by měl radost, že mu prezident Zeman dal milost, ale případem se údajně zabýval a jsou v něm podle Boka velké nejasnosti, i když jako předseda spolku odmítl hodnotit, zda Kajínek vraždy spáchal, či ne. Ale jako soukromá osoba věří, že je Kajínek nespáchal. „Že to spáchali dle mých informací, a v té době jsem měl ještě co dělat s vnitrem, poněvadž jsem sám kdysi byl zpravodajským důstojníkem po listopadu, že to udělali policajti,“ sdělil svůj názor Bok.

Pak se Xaver Veselý zeptal na případ Petra Kramného. Zmínil Bokovo vystoupení na TV Barrandov, které mu přišlo „až dost“, co se týče obhajoby dotyčného. Bok to zdůvodnil tím, že měl přístup k výsledkům pitvy z Egypta, podle kterých měla dcera i manželka rozleptaný žaludek, a soudce v Čechách se tím vůbec nezabýval. Také prý ignoroval dehydrataci obou obětí a obecně se choval, jako kdyby Egypťané vůbec neexistovali. „Ten egyptský patolog navíc, když dostal výsledky českých patologů, se proti tomu ohradil a dokonce nabídl, že by přijel do Čech vysvětlit a potvrdit, proč došel k těm závěrům. Tady člověk, který studoval na Oxfordu, je šéfem ústavu soudního lékařství oblasti tak velké jako třičtvrtě České republiky, tak tohohle nějací nýmandi v Ostravě shazujou a dělají, že není odborník?“ rozčiloval se Bok. A dodal další podrobnosti o tom, jak soud, státní zástupce i policisté spolupracovali, aby dosáhli výsledku. Policista podle něj dokonce falšoval důkazy, proti čemuž podal spolek stížnost. „Ale s tím nás poslali do kélu,“ posteskl si Bok. V Egyptě prý došlo již k několika intoxikacím, na což české soudy také nebraly ohled.

Celý pořad ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…