Až do dna. Švédsko zaplavuje kvůli běžencům beznaděj, státní orgány přestávají fungovat

05.02.2016 13:05

Ve Švédsku nadále narůstá napětí mezi uprchlíky a domácím obyvatelstvem. Lidé na sociálních sítích obviňují vládu za to, že nese za četná znásilnění, za zraněné a zavražděné svůj díl zodpovědnosti. Vládnoucí socialisté by dle aktuálního průzkumu získali nejnižší počet hlasů za posledních padesát let.

Až do dna. Švédsko zaplavuje kvůli běžencům beznaděj, státní orgány přestávají fungovat
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.
reklama

Švédsko v loňském roce přijalo podle aktuálních údajů 163 000 uprchlíků a v přepočtu na jednoho obyvatele tak drží v tomto směru evropský primát. V posledních týdnech však narůstá počet incidentů, které příliš nenasvědčují tomu, že by si muslimští přistěhovalci švédské pohostinnosti nějak zvlášť vážili. Švédská i zahraniční média informovala o desítkách incidentů, za které nesou zodpovědnost muslimští uprchlíci. Některé z nich skončily znásilněním, jiné ublížením na zdraví a další bohužel smrtí. Poslední dny se v médiích propírá zejména smrt dvaadvacetileté dobrovolnice, kterou ubodal k smrti patnáctiletý Somálec v uprchlickém centru.

Policisté často vyjíždějí k násilnostem odehrávajícím se v ubytovnách pro uprchlíky. Naposledy stockholmská policie připustila, že není schopna zajistit bezpečnost v okolí hlavního vlakového nádraží, které ovládají dětské gangy z Maroka. Jak informuje Ingrid Carlqvistová, zděšení vzbudil případ opakovaně znásilňovaného desetiletého chlapce v azylovém domě Signalisten ve městě Västerås. Jeden ze zasahujících policistů později napsal, že šlo jemu a dalším devíti kolegům o holý život. Nakonec byli nuceni policisté místo konfliktu opustit, protože nebyli schopni rozzuřený dav uprchlíků zpacifikovat. Policisté si pravidelně stěžují, že nejsou schopni geometrickou řadou narůstající přečiny uprchlíků zvládnout.

„Veřejnost je zveřejněnými případy násilností páchaných uprchlíky čím dál tím více znepokojena. Olej do ohně ještě přilil policejní komisař Dan Eliasson, jenž se v televizi dost nešťastně vyjadřoval ke smrti dvaadvacetileté dobrovolnice, která od loňského září vypomáhala v jednom z uprchlických táborů. Místo jasného odsouzení činu patnáctiletého vraha se jej ještě málem zastával a dojímal se nad tím, jaká traumata asi musel v minulosti prožít. Reakce lidí na sociálních sítích byla velmi rozčílená. Mnozí přímo obviňovali vládu, že nese za úmrtí dívky a desítky případů znásilnění švédských žen osobní zodpovědnost. Další vyčítali vládě, že se více stará o cizí státní příslušníky než o vlastní obyvatelstvo,“ uvádí Carlqvistová.

Celý text  v angličtině máte k dispozici ZDE

Carlqvistová jménem amerického think-tanku položila několik dotazů úřednici z imigračního odboru švédského ministerstva spravedlnosti Sofii Häggmarkové. „Ptala jsem se jí mimo jiné, jestli náhodou není primárním úkolem švédské vlády chránit v prvé řadě své obyvatelstvo. Na to mi odpověděla, že je Švédsko vázáno mnoha mezinárodními úmluvami a pokud by odmítalo lidem umožnit podat žádost o azyl, skončila by země před Soudním dvorem Evropské unie. Když jsem se jí zeptala, jestli jsou důležitější životy Švédů či riziko soudního sporu, už jsem se od ní konkrétní odpovědi nedočkala,“ kritizuje Carlqvistová přístup švédské vlády a úřadů k přistěhovalecké politice.

Vládnoucí sociální demokraté podle Carlqvistové nehodlají chránit mnoho generací budovaný sociální stát ani domácí obyvatelstvo. „Ve skutečnosti jim jde jen o to, že potřebují nové voliče a muslimští přistěhovalci jsou pro ně ideální cílová skupina. Není tajemstvím, že muslimové po celé Evropě volí levicové strany. Například 93 % francouzských muslimů hlasovalo pro prezidenta Hollandea a pro Baracka Obama jen o tři procenta méně amerických muslimů. Je pravda, že socialistický premiér Stefan Löfven bude potřebovat mnoho muslimských hlasů, protože popularita jeho strany rapidně klesá. Podle lednového průzkumu by nyní socialisty volilo jen 23,2 % voličů, což by byl nejhorší výsledek od roku 1967,“ poukazuje švédská publicistka.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…