Až rok vězení za urážení sexuálních menšin v soukromí. Vítejte v Norsku

13.11.2020 12:39

Jedna z nejprogresivnějších zemí v otázce genderu, Norsko, schválilo nový zákon, který trestá nenávistné komentáře vůči sexuálním menšinám až třemi lety vězení. Postih se bude týkat i komentářů v soukromí. „Jako skupina jsou více vystaveni diskriminaci, obtěžování a násilí,“ podpořila zákon norská ministryně spravedlnosti Monica Maeland. Informoval o tom server Echo24.

Až rok vězení za urážení sexuálních menšin v soukromí. Vítejte v Norsku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod Prague pride 2020 byl zrušen díky pandemii koronaviru. Místo něj vypluly na Vltavu s LGBT komunitou lodě

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 13020 lidí

V Norsku se chystá nový zákon, který by měl trestat vězením hate speech, tedy nenávistné komentáře, vůči bisexuálům, transsexuálům a jiným sexuálním menšinám. Zákon by se měl týkat i komentářů pronesených v soukromí. Informovalo o tom Echo24.

„Norský parlament rozšířil a podstatně zpřísnil zákon proti diskriminaci z roku 1981. Poslanci v zákoně nahradili pojem ‚homosexuální orientace‘ pojmem ‚sexuální orientace‘ a nově zákon trestá i urážlivé používání pojmů ‚gender‘, ‚genderová identita‘ či ‚genderové vyjádření‘,“ psal server.

Celý článek ZDE:

Za hanlivé komentáře vůči těmto skupinám obyvatel nyní hrozí tři roky vězení. Za komentáře pronesené v soukromí bude hrozit až dvanáct měsíců žaláře. Zákonná norma by zároveň měla zpřísnit postihy u násilných činů motivovaných sexuální orientací oběti. Právě trestání komentářů v soukromí se spoustě lidem nelíbí. Obavu však má mírnit právnička Anine Kierulf z univerzity v Oslu. Ta tvrdí, že soudy budou muset stále prokázat přímý útok vůči sexuální menšině.

„Jako skupina jsou více vystaveni diskriminaci, obtěžování a násilí,“ podpořila zákon tamější ministryně spravedlnosti Monica Maeland. Podporu dostal nový zákon i od Asociace transgender lidí v Norsku. Ta pověděla, že homofobní zločiny jsou v posledních letech prý stále častější.

Echo dále připomnělo, že zákon přichází v době, kdy maltská evropská komisařka pro rovnost Helena Dalli navrhuje finanční postih pro země, které nerespektují práva LGBTQI komunity. Ta by chtěla svázat čerpání dotací právě s respektem k LGBTQI komunitě. „Vstoupili jsme do nové éry boje za rovnost. Tato strategie je součástí této éry,“ uvedla. Plán se ovšem nelíbí Polsku a Maďarsku. Země hrozí přenesením sporu před Evropský soud.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tle

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

14:42 Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

ČSSD má zvoleno nové vedení, na sjezdu neobstáli představitelé „nové sociální demokracie“ v čele s T…