Až rok vězení za urážení sexuálních menšin v soukromí. Vítejte v Norsku

13. 11. 2020 12:39

Jedna z nejprogresivnějších zemí v otázce genderu, Norsko, schválilo nový zákon, který trestá nenávistné komentáře vůči sexuálním menšinám až třemi lety vězení. Postih se bude týkat i komentářů v soukromí. „Jako skupina jsou více vystaveni diskriminaci, obtěžování a násilí,“ podpořila zákon norská ministryně spravedlnosti Monica Maeland. Informoval o tom server Echo24.

Až rok vězení za urážení sexuálních menšin v soukromí. Vítejte v Norsku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod Prague pride 2020 byl zrušen díky pandemii koronaviru. Místo něj vypluly na Vltavu s LGBT komunitou lodě

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 12908 lidí

V Norsku se chystá nový zákon, který by měl trestat vězením hate speech, tedy nenávistné komentáře, vůči bisexuálům, transsexuálům a jiným sexuálním menšinám. Zákon by se měl týkat i komentářů pronesených v soukromí. Informovalo o tom Echo24.

„Norský parlament rozšířil a podstatně zpřísnil zákon proti diskriminaci z roku 1981. Poslanci v zákoně nahradili pojem ‚homosexuální orientace‘ pojmem ‚sexuální orientace‘ a nově zákon trestá i urážlivé používání pojmů ‚gender‘, ‚genderová identita‘ či ‚genderové vyjádření‘,“ psal server.

Celý článek ZDE:

Za hanlivé komentáře vůči těmto skupinám obyvatel nyní hrozí tři roky vězení. Za komentáře pronesené v soukromí bude hrozit až dvanáct měsíců žaláře. Zákonná norma by zároveň měla zpřísnit postihy u násilných činů motivovaných sexuální orientací oběti. Právě trestání komentářů v soukromí se spoustě lidem nelíbí. Obavu však má mírnit právnička Anine Kierulf z univerzity v Oslu. Ta tvrdí, že soudy budou muset stále prokázat přímý útok vůči sexuální menšině.

Fotogalerie: - Zeman ve sněmovně

Předseda sněmovny Radek Vondráček a prezident Milo...
Předseda sněmovny Radek Vondráček
Prezident Miloš Zeman přednesl svůj projev ve sněm...
Prezident Miloš Zeman přednesl svůj projev ve sněm...
Předseda sněmovny Radek Vondráček
Prezident Miloš Zeman přednesl svůj projev ve sněm...

„Jako skupina jsou více vystaveni diskriminaci, obtěžování a násilí,“ podpořila zákon tamější ministryně spravedlnosti Monica Maeland. Podporu dostal nový zákon i od Asociace transgender lidí v Norsku. Ta pověděla, že homofobní zločiny jsou v posledních letech prý stále častější.

Echo dále připomnělo, že zákon přichází v době, kdy maltská evropská komisařka pro rovnost Helena Dalli navrhuje finanční postih pro země, které nerespektují práva LGBTQI komunity. Ta by chtěla svázat čerpání dotací právě s respektem k LGBTQI komunitě. „Vstoupili jsme do nové éry boje za rovnost. Tato strategie je součástí této éry,“ uvedla. Plán se ovšem nelíbí Polsku a Maďarsku. Země hrozí přenesením sporu před Evropský soud.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tle
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šaškárna. Navalnyj to dobře věděl. Známý právník vnesl do kauzy světlo

20:46 Šaškárna. Navalnyj to dobře věděl. Známý právník vnesl do kauzy světlo

„Trapná šaškárna,“ právník Pavel Hasenkopf se vysmál zatčení ruského opozičního politika Alexeje Nav…