Až rok vězení za urážení sexuálních menšin v soukromí. Vítejte v Norsku

13.11.2020 12:39

Jedna z nejprogresivnějších zemí v otázce genderu, Norsko, schválilo nový zákon, který trestá nenávistné komentáře vůči sexuálním menšinám až třemi lety vězení. Postih se bude týkat i komentářů v soukromí. „Jako skupina jsou více vystaveni diskriminaci, obtěžování a násilí,“ podpořila zákon norská ministryně spravedlnosti Monica Maeland. Informoval o tom server Echo24.

Až rok vězení za urážení sexuálních menšin v soukromí. Vítejte v Norsku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod Prague pride 2020 byl zrušen díky pandemii koronaviru. Místo něj vypluly na Vltavu s LGBT komunitou lodě

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 13086 lidí

V Norsku se chystá nový zákon, který by měl trestat vězením hate speech, tedy nenávistné komentáře, vůči bisexuálům, transsexuálům a jiným sexuálním menšinám. Zákon by se měl týkat i komentářů pronesených v soukromí. Informovalo o tom Echo24.

„Norský parlament rozšířil a podstatně zpřísnil zákon proti diskriminaci z roku 1981. Poslanci v zákoně nahradili pojem ‚homosexuální orientace‘ pojmem ‚sexuální orientace‘ a nově zákon trestá i urážlivé používání pojmů ‚gender‘, ‚genderová identita‘ či ‚genderové vyjádření‘,“ psal server.

Celý článek ZDE:

Za hanlivé komentáře vůči těmto skupinám obyvatel nyní hrozí tři roky vězení. Za komentáře pronesené v soukromí bude hrozit až dvanáct měsíců žaláře. Zákonná norma by zároveň měla zpřísnit postihy u násilných činů motivovaných sexuální orientací oběti. Právě trestání komentářů v soukromí se spoustě lidem nelíbí. Obavu však má mírnit právnička Anine Kierulf z univerzity v Oslu. Ta tvrdí, že soudy budou muset stále prokázat přímý útok vůči sexuální menšině.

„Jako skupina jsou více vystaveni diskriminaci, obtěžování a násilí,“ podpořila zákon tamější ministryně spravedlnosti Monica Maeland. Podporu dostal nový zákon i od Asociace transgender lidí v Norsku. Ta pověděla, že homofobní zločiny jsou v posledních letech prý stále častější.

Echo dále připomnělo, že zákon přichází v době, kdy maltská evropská komisařka pro rovnost Helena Dalli navrhuje finanční postih pro země, které nerespektují práva LGBTQI komunity. Ta by chtěla svázat čerpání dotací právě s respektem k LGBTQI komunitě. „Vstoupili jsme do nové éry boje za rovnost. Tato strategie je součástí této éry,“ uvedla. Plán se ovšem nelíbí Polsku a Maďarsku. Země hrozí přenesením sporu před Evropský soud.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: tle

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…