B. Sobotka: Paroubek neměl rezignovat hned

21.06.2010 8:51

Sociální demokracii se nepodařilo najít téma voleb. Proto bylo její vítězství tak titěrné a umožnilo pravicovým stranám jednat o nové vládě, říká v rozhovoru pro MF DNES místopředseda Sobotka.

B. Sobotka: Paroubek neměl rezignovat hned
reklama

Ústředním tématem uplynulých voleb byla situace v Řecku. A sociální demokracii se ho nepodařilo uchopit. „Paralelu situace v Česku a Řecku jsme považovali za tolik absurdní, že podle nás nemohla ovlivnit myšlení a chování lidí. Ale ukázal se opak. Na emoce lidí měly záběry z řeckých demonstrací vliv," konstatuje první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který stranu po rezignaci předsedy Jiřího Paroubka vede.

Za další příčinu nezdaru považuje skutečnost, že se sociální demokracii nepodařilo zbavit nálepky strany „dinosaurů", proti níž se konaly protestní volby. ČSSD také ztratila kontakt s nejmladší generací a nepodařilo se jí oslovit středové voliče. Chyby v kampani však kritici vyčítali straně už před volbami. „Bagatelizovali jsme to všichni. I když nám lidé říkali své názory, viděli jsme pak výzkumy veřejného mínění a ty nás utvrdily v tom, že naše kampaň je dobrá," prozrazuje Sobotka.

Paroubek se nedostane do pozice Zemana

Ten nadále považuje za chybu načasování Paroubkovy rezignace. „Podle mě nebylo vhodné, aby předseda vítězné strany končil ve stejnou chvíli jako absolutně neúspěšní předsedové Miloš Zeman, Cyril Svoboda a Ondřej Liška. Kdybych byl ve stejné pozici, asi bych to rozhodnutí načasoval jinak," říká nynější šéf ČSSD.

Nepředpokládá ale, že by se v případě Paroubka opakovala historie se Zemanem v podobě útoků proti vlastní straně. „Jiří Paroubek je s ČSSD spojen mnohem více než Miloš Zeman. Prožil v ní dvacet let a věřím, že se nedostane do pozice Miloše Zemana," říká Sobotka a za důležité považuje upravit vztah s bývalým předsedou.

ČSSD nehodlá používat metodu nulové tolerance

Do souboje o post předsedy strany půjde s Michalem Haškem a členové ČSSD se budou rozhodovat i podle toho, jak se osvědčí ve vedení strany. „Chci převzít odpovědnost za výsledek senátních a komunálních voleb," naznačuje Sobotka, co by mohlo při rozhodování o něm a Haškovi rozhodovat. Na rozdíl od místopředsedy Romana Onderky není pro zákaz spolupráce s komunisty na místní úrovni. „Na úrovni krajů a obcí se dělají jiné typy politických rozhodnutí," zdůvodňuje.

Pro příští čtyři roky se sociální demokracie bude muset smířit s opoziční rolí. „Nechci, aby ČSSD používala metodu nulové tolerance vůči vládě. V programu jsou i body, které budeme podporovat, protože jsme se je snažili předložit v minulých letech, například zákon o lobbingu. Dobrá je i řada protikorupčních opatření," nastiňuje podobu práce v opozice pověřený předseda Sobotka.

Související:

Onderka a Škromach: Hašek i Sobotka mají ve straně podporu 

B. Sobotka: Komunisti jsou mrtví brouci. Křeslo jim ale dejme 

Foto: Ondřej Leinert

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orbán: Migrace nejde zastavit, řekla mi Merkelová. Tak se dívejte, odpověděl jsem. Vrbětice, to je takto

13:14 Orbán: Migrace nejde zastavit, řekla mi Merkelová. Tak se dívejte, odpověděl jsem. Vrbětice, to je takto

Po dlouhé době poskytl Viktor Orbán rozhovor slovenským médiím, konkrétně Deníku Postoj. Mluvil hned…