Babiš: Čínský velvyslanec o naší schůzce lhal

06.01.2019 14:57 | Zprávy
autor: čtk

Čínský velvyslanec Čang Ťien-min podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) o jejich předvánoční schůzce lhal. Česká vláda ani český stát podle něj neudělaly žádnou chybu pokud jde o varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Předseda vlády to dnes řekl v České televizi. Premiér se nevyjádřil k tomu, zda bude po velvyslanci požadovat omluvu. Jednat s ním nyní bude ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). O varování NÚKIB bude v pondělí jednat vláda. Od úřadu bude chtít získat odpovědi na některé otázky.

Babiš: Čínský velvyslanec o naší schůzce lhal
Foto: Screen: FTV Prima
Popisek: Premiér Andrej Babiš v pořadu Názory bez cenzury.

Babiš se s čínským velvyslancem sešel v Průhonicích, kde přijímá soukromé i pracovní návštěvy. O schůzce informovala čínská ambasáda. V prohlášení uvedla, že varování před čínskými technologiemi se „nezakládá na skutečnosti“, mělo nepříznivý dopad a čínská strana proti němu protestuje. „Čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem,“ napsala ambasáda.

Babiš to označil za lež, česká vláda podle něj žádnou chybu neudělala a otázku varování NÚKIB zatím nedořešila. „To, co udělal pan čínský velvyslanec, to bylo velice nestandardní, to jsem ještě nikdy nezažil,“ poznamenal premiér. Ambasador podle něj na schůzce „strašně“ trval. Setkání Babiš konzultoval s místopředsedou vlády Janem Hamáčkem (ČSSD), který podle něj s velvyslancem mluvil telefonicky. „S čínským velvyslancem už bude jednat pan Petříček,“ řekl premiér.

Babiš již velvyslance za vyjádření ambasády kritizoval na konci prosince. Na otázku, zda bude po velvyslanci požadovat omluvu, dnes premiér jednoznačně neodpověděl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budu kandidovat!“ Novotného plány a další historky z Řeporyjí

18:45 „Budu kandidovat!“ Novotného plány a další historky z Řeporyjí

Naložil Kremlu, naložil Pekingu. Toto se mimo jiné hlásalo o mém někdejším starostovi Pavlu Novotném…