Babiš: Dodržujte pravidla. Chráníte tím vaše babičky, maminky, táty a dědečky

07.04.2020 11:02

Poslanci jednají o prodloužení nouzového stavu. Jako první se k řečnickému pultíku postavil premiér Babiš a prozradil, že mu nečiní žádnou radost vládnout v nouzovém stavu. Jedním dechem však dodal, že o prodloužení nouzového stavu možná nežádá naposledy. Důkladně vysvětlil proč. Poděkoval také občanům, že se svépomocí vybavili rouškami a dokázali, že jsme kreativní národ, který si vždy poradí, čehož si všimla i zahraniční média.

Babiš: Dodržujte pravidla. Chráníte tím vaše babičky, maminky, táty a dědečky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR
reklama

Hned v úvodu si vzal slovo předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a vyjádřil pochopení pro občany.

„Samozřejmě vím, že pro občany není tento stav vůbec jednoduchý. Je to složitá situace každý den pro nás všechny,“ uvedl premiér. „Věřte mi, že mi nečiní žádné potěšení vládnout a žít v nouzovém stavu,“ pokračoval. Stejně jako většina občanů by si prý přál návrat k normálu. „Bohužel je situace vážná a nemůžu vám slíbit, že tu dnes stojím se svojí žádostí naposledy,“ varoval všechny Babiš.

Připomněl, že vláda vyhlásila nouzový stav, aby ochránila zdraví občanů, a protože pandemie koronaviru stále trvá, je třeba nouzový stav ještě prodloužit. Je třeba dál kontrolovat hranice a dál omezovat některé obchody a služby. Vláda je údajně připravena pomoci podnikatelům a zaměstnancům.

„Teď hlavně potřebujeme přežít několik měsíců, které mohou být těžké. V minulosti jsme se ale dokázali vyrovnat s řadou jiných pohrom a jsem o tom přesvědčen, že to zvládneme i tentokrát,“ zdůraznil Babiš.

Pokud budou dodržována všechna protikoronavirová opatření, tak podle epidemiologů bude v Česku žít na konci dubna asi 15 tisíc lidí s koronavirem. Ukazuje se, že počet nakažených se daří držet na úrovni 6 procent všech odhalených nakažených občanů. Současně se podle Babiše daří ochránit především seniory.

„Naši senioři celý život pracovali, budovali naši zemi a virus je ohrožuje nejvíc. Při dodržování pravidel, která určila vláda, prosím, myslete na to, že tím chráníte tu nejohroženější skupinu – vaše babičky, maminky, táty a dědečky. A teď se obracím na veřejnost. Noste roušky, myjte si ruce, dodržujte omezení pohybu na veřejnosti a zbytečně nenavštěvujte své blízké. Vládní opatření fungují, proto by měl být nouzový stav prodloužen,“ žádal poslance Babiš.

Pokud bychom ztratili kontrolu nad šíření viru, nastal by problém. V ten moment pravidla neurčujeme my, ale virus, a to nesmíme připustit,“ zdůrazňoval předseda vlády.

Premiér odmítl, že by vláda podcenila situaci a nepostarala se o české zdravotníky. „Já si to nemyslím, zdůraznil premiér s tím, že za nákup těchto pomůcek vydalo Česko miliardy. K tomu se všichni obyvatelé sami vybavili rouškami. Moc děkujeme, že se díky svépomoci a obětavosti všech našich občanů podařilo celou naši populaci vybavit látkovými rouškami. Náš národ opět dokázal, že je kreativní, že umí improvizovat a ve složité situaci si vždy poradí. A samozřejmě si toho všimla i zahraniční média,“ zaznělo z úst premiéra.

Babiš také jasně řekl, že nedovolí rychlé šíření viru ve jménu promořování populace.

„Proces, se kterým si na počátku epidemie hrály země jako Velká Británie, Švýcarsko, Švédsko, že spoléhaly na to, že izolují starší generaci a zbytek populace ponechají svému osudu, tak všechny tyto země teď čelí násobně větším výzvám než my v České republice. Riziko ztráty kontroly nad epidemií je příliš vysoké. Náš cíl je řízený průběh epidemie, za určitých příznivých podmínek snad i její zastavení, ale v každém případě zabráníme nekontrolovanému explozivnímu růstu, který by zahltil naše zdravotnictví, masivně ohrozil životy lidí a stavěl doktory před volbu, komu pomoci a komu ne,“ uvedl Babiš.

Cesta promořování podle něj vypadá jako snazší a rychlejší, ale vláda to nehodlá riskovat. „My cestou promořování nepůjdeme,“ zvolal rázně Babiš s tím, že se ANO a ČSSD v této věci shodují.

Chce jít spíše korejskou cestou chytré karantény. Chce jí jít proto, neboť je prý pro něj každý lidský život stejně cenný.

To znamená, že některá opatření se rozvolní, ale vše se bude dít postupně, aby byli chráněni občané. V tuto chvíli prý ale nelze stanovit jasný plán den po dni, protože tyto plány se mění s měnící se situací. „Proto je prakticky nemožné říct přesně, co se bude dít za měsíc,“ upozornil Babiš.

Přislíbil však také, že nebude nijak ohrožovat demokracii a svobodu, Nechci, aby byly svobody ohrožovány ani o vteřinu déle, než je nezbytně nutné,“ přislíbil Babiš, že zemi znovu otevře světu.

Poděkoval všem lékařům, sestrám, zdravotníkům, že svou nepředstavitelně těžkou prací pomáhají druhým.

Zdůraznil, že v EU patříme k nejsolidárnějším členským státům, poslali jsme ochranné pomůcky do Slovinska, do Španělska a pomoc jsme nabídli i Francii.

Poté podotkl, že se nepodaří ekonomiku znovu probudit bez dalšího masivního přílivu peněz. Stejně jako jiné země bude muset Česko do ekonomiky opravdu nalít hodně peněz.

Nakonec požádal o prodloužení nouzového stavu do 11. května.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

4:46 „A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

Když se politiků zeptáte, koho by si v příští vládě uměli představit na postu ministra zahraničí, šk…