Babiš: O podpoře pošty budu uvažovat pro příští rok

29.4.2015 1:13 odp.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) je připraven bavit se o podpoře České pošty ze strany státu od příštího roku, nikoliv letos, kdy má podle něj dost peněz na účtu. Řekl to dnes novinářům ve Sněmovně. Nadále požaduje podrobnější informace o smlouvách pošty. Návrh novely, podle níž by ztrátu České pošty z poskytování základních služeb hradil stát, je nyní ve vládě.

Babiš: O podpoře pošty budu uvažovat pro příští rok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká pošta

"Ano, pojďme se o tom bavit, ale od příštího roku. Ne v tomto roce, kdy máte dvě miliardy na účtu a máte zisk," řekl dnes Babiš na adresu České pošty. Podle něj je příkladem instituce, která nemá vůli šetřit. V okolních státech mají přitom pošty zisk, uvedl.

Babiš se prý chce ptát i na to, za co je placen ředitel podniku Martin Elkán

O poště se vedla diskuse v úterý na koaliční radě. "Sociální demokracie trvá na tom, aby se nerušily pobočky na poštách," řekl dnes novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Doufá, že se dospěje k dohodě s ministrem financí. Dodal, že pokud stát dotuje České dráhy, aby udržovaly spojení na okrajových tratích, je logické, že bude na podobném principu podporovat i udržení poštovních poboček na venkově.

Babiš zopakoval, že chce informace o všech marketingových a poradenských smlouvách pošty i jejích IT zakázkách. Některé z nich ale podle vedení pošty podléhají obchodnímu tajemství. Ministr financí poznamenal, že se proto možná obrátí na hnutí ANO, "aby mě zvolilo do dozorčí rady České pošty, abych se já jako ministr financí mohl dozvědět, za co pošta vlastně utrácí".

 Babiš se prý chce ptát i na to, za co je placen ředitel podniku Martin Elkán. "Pan ředitel má plat 300.000 korun, k tomu má odměnu sto procent, takže bere 600.000, takže já se taky budu ptát za co," poznamenal.

Pošta za rok 2013 požaduje téměř 1,8 miliardy korun

Novela počítá s tím, že ztrátu České pošty z poskytování základních služeb bude hradit stát, a nikoliv kompenzační fond, do kterého mají přispívat všichni hráči na trhu. Poště se současná právní úprava nelíbí a poukazuje na to, že služby si u ní objednává stát, a ten by za ně měl zaplatit. Do fondu nechtějí přispívat ani ostatní poštovní operátoři. Fond nezačal fungovat, protože nebyla definitivně stanovena výše úhrady.

Stát by měl podle navrhované novely hradit poště i ztrátu z univerzální služby z minulých let. Pošta za rok 2013 požaduje téměř 1,8 miliardy korun. Český telekomunikační úřad její nárok zredukoval zhruba o miliardu na 753 milionů, ale pošta se proti verdiktu odvolala.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátoři zavětřili možnost sesadit demokraticky zvoleného prezidenta... Kauza „sabotáž“ a Zemanovy další kroky

12:01 Senátoři zavětřili možnost sesadit demokraticky zvoleného prezidenta... Kauza „sabotáž“ a Zemanovy další kroky

Prezident Miloš Zeman byl hostem Partie na CNN Prima News, kde mimo jiné hovořil o vládě Petra Fialy…