Babiš chce tahat miliardy z národní banky. Ekonom vyslovuje varování

21. 2. 2014 11:55

Černým Petrem je pro ministra financí Andreje Babiše (ANO) i guvernéra ČNB Miroslava Singera míra nezaměstnanosti. Ve svém komentáři v Lidových novinách o tom píše Lukáš Kovanda a všímá si i Babišova pošilhávání po penězích v sejfu ČNB, které banka získala v důsledku listopadové intervence.

Babiš chce tahat miliardy z národní banky. Ekonom vyslovuje varování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Už papír je problémem

Lukáš Kovanda píše v Lidových novinách o pošilhávání Andreje Babiše po penězích v ČNB, ale nejprve se zastavuje u černého Petra, kterým prý z makroekonomického hlediska je vysoká míra nezaměstnanosti. Podle Kovandy je možné, že se ještě zvýší, a to navzdory ekonomickému oživení.

„Firmy totiž nejprve pořádně naloží stávajícím zaměstnancům, případně prodlouží směny tam, kde byly kvůli krizi zkrácené. Mohou si to dovolit. I zaměstnaní lidé jsou stále vylekaní ze situace na trhu práce. Ještě nějaký čas tudíž budou celkem ochotně držet pusu a krok. Jen aby se také neocitli na dlažbě,“ píše Kovanda.

Dále ve svém komentáři v LN píše, že minulá období nahrávala spíše zaměstnavatelům a prý se na tom letos nic měnit nebude. „V jistém smyslu ale zaměstnavatelé otálením s přijímáním nových pracovníků půjdou sami proti sobě. Spotřeba obyvatelstva – tedy poptávka po zboží a službách jednotlivých firem – totiž spíše stagnuje. Těžko lze přitom čekat zlepšení, dokud nenastane zvýšení reálných mezd. A to nenastane, dokud k němu nebudou nuceni, například tím, že by museli začít ve větším objemu než doposud přetahovat zaměstnance konkurenci,“ konstatuje Kovanda.

Komentátor pak poukazuje na to, že vysoká nezaměstnanost je černým Petrem i pro guvernéra ČNB Miroslava Singera. Ten by prý uvítal výrazněji klesající míru nezaměstnanosti a dal by ji tak do souvislosti s kritizovaným oslabením koruny loni v listopadu.

Vláda by prostředky z ČNB umořila dluh

Černý Petr je tedy znám, ale Kovanda píše v LN i o žolících. Babiš a lidé z jeho okolí se totiž nechali slyšet a mluvili o žolíkovi v Singerově sejfu. Jde prý o volné mnohamilionové prostředky, které centrální banka získala například právě intervencí. Vládě by se prý hodily do rozpočtu.

„Nešlo by ale o cinklého žolíka? Vždyť by pak teoreticky stačilo korunu oslabit ještě citelněji, realizovat o to vyšší zisk, jehož převodem z centrální banky na vládu by třeba byly umazány veškeré její dluhy. Dluh by byl snížen, ba eliminován, ovšem za cenu oslabení kupní síly měny, za cenu inflace,“ popisuje Kovanda.

Komentátor se domnívá, že ministr by neměl chodit pro žolíka do centrální banky, ale dodává, že mnozí významní ekonomové navrhují řešit zadlužení států (jako třeba Řecko) pohřbením dluhů v rozvaze Evropské centrální banky. Kovanda upozorňuje, že pohřbívání dluhů v rozvaze centrální banky nemá principiálně daleko k Babišovu uvažování tahání žolíka z centrální banky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hanba Havlovi, fuj! znělo poblíž Sněmovny. Na dav dohlížel Foldyna

12:00 Hanba Havlovi, fuj! znělo poblíž Sněmovny. Na dav dohlížel Foldyna

Včera proběhl pietní akt za oběti náletů států NATO proti Jugoslávii v roce 1999. Konal se před býva…