Babiš dnes odlétá do USA, ve čtvrtek se sejde s Trumpem

05.03.2019 7:47

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes po poledni odletí na návštěvu Spojených států. Ve čtvrtek večer SEČ ho čeká jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se kterým chce mluvit zejména o kybernetické bezpečnosti, mezinárodní situaci a o zachování obchodu bez bariér mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Babiš bude po osmi letech prvním českým premiérem, který dostal pozvání na bilaterální jednání v Bílém domě.

Babiš dnes odlétá do USA, ve čtvrtek se sejde s Trumpem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Podle vyjádření Bílého domu budou Babiš s Trumpem jednat o posílení dvoustranných vztahů, o potřebě společně čelit globálním výzvám, včetně problémů kybernetické a energetické bezpečnosti, a o vzájemném obchodu. Není vyloučeno, že politici budou diskutovat i o možné dodávce 12 víceúčelových vrtulníků pro českou armádu. Američané patří mezi favority zakázky.

Babiš se chce při cestě v USA věnovat i posílení spolupráce ve vědě a výzkumu. Podle svého dřívějšího vyjádření by měl ve středu, den před přijetím v Bílém domě, jednat se zástupci amerických univerzit a vědeckých institucí. Ve Spojených státech bude český premiér do pátku.

Česko-americké vztahy zažívají v posledním roce oživení. Loni Česko navštívil mimo jiné tehdejší předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan nebo tehdejší americký ministr obrany James Mattis. Letos v únoru byl v USA český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…