Ve sněmovních volbách na podzim 2017 výrazně uspěly strany, které navrhovaly významné změny politického systému. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš mluvil v minulosti např. o zrušení Senátu a významném zeštíhlení Poslanecké sněmovny. Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura prosazoval zákon o obecném referendu a následné vystoupení z EU, a ani Piráti se netajili tím, že chtějí v této zemi leccos změnit.
Všechny tyto strany podle Balíka uspěly, protože slibují řešit problémy, které tradiční strany odkládaly. Myslely si snad, že některé věci vyřeší v budoucnu, až pro to budou lepší podmínky. Jenže lidem mezitím došla trpělivost.
„Česká demokracie měla důvěru ve chvíli, kdy se obecně dařilo. Nešlo jen čistě o ekonomiku, lidé museli mít pocit, že se daří jim osobně a že se jejich situace zlepšuje. Za Topolánkovy a Nečasovy vlády se možná šlo až příliš liberálním směrem, který dovolil, aby se pomyslné nůžky hodně rozevřely a vedly k situaci, kdy se dramaticky liší příjmy ředitele podniku a řadového dělníka. Pocit, že to je nefér, byl a je hodně silný,“ konstatoval Balík
Z této situace mohla vytěžit ČSSD, jenže sociální demokraté tady podle Balíka selhali. Až příliš se dívali na Západ, přebírali témata jako rozšiřování práv homosexuálů a jaksi si nevšimli, že to jsou věci, které levicové voliče v Česku až tak netrápí. Mnohem víc je trápí to, že pracují na tři směny, a navzdory tomu mají dojem, že nemají dost peněz. V roce 1989 měli pocit, že se za třicet let budou mít podobně jako lidé na Západě. Třicet let je skoro pryč a řada Čechů je zklamaná.
Proto dostal šanci Babiš. Před tím, co předvádí současný premiér v demisi, bychom se měli mít na pozoru. Díky podobnému zklamání se v Itálii dostal k moci Benito Mussolini. Italové sice vyhráli první světovou válku, ale měli pocit, že z toho vítězství moc nemají.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení
Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary