Babiš je zase první v novém průzkumu, to ano, ale strašná věc se stala komunistům

12.12.2018 16:00

I po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu navíc posílilo, a to o téměř pět procent. V současné době mu vyjádřilo podporu 29,7 procenta dotázaných. Pomyslnou stříbrnou pozici by získala ODS s 14,2 procenty a na třetím místě by se umístili Piráti s 14,1 procenty. Nutnou pětiprocentní hranici by nepřekročili komunisté, TOP09 a Starostové a nezávislí. Ukázal to průzkum agentury Phoenix, který byl uskutečněn na ve dnech 20. 11. - 8. 12. 2018 na vzorku více jak tisícovky respondentů.

Babiš je zase první v novém průzkumu, to ano, ale strašná věc se stala komunistům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš odpovídá
reklama
Nejlepšího naměřeného výsledku dosáhlo hnutí ANO, to by aktuálně volilo 29,7 procenta dotázaných (pro srovnání - ve volbách 2017 získalo 29,64 procenta). Popularita strany Andreje Babiše i přes poslední vývoj událostí roste.
 
Na druhém místě by v prosinci skončila ODS se ziskem 14,2 procenta (ve volebním roce 2017 od voličů měla 11,32 procenta hlasů), oproti minulému měsíci si však strana Petra Fialy pohoršila o půl procenta.
 

Anketa

Je ostuda, že se Česko nepřipojilo k migračnímu paktu OSN?

2%
98%
hlasovalo: 16721 lidí
S těsným odstupem se jako třetí umístili Piráti, ti by získali 14,1 procenta (v loňských sněmovních volbách obdrželi 10,79 procenta). A stejně jako u hnutí ANO popularita Pirátů roste.
 
Na čtvrté pozici následuje SPD Tomia Okamury s 6,3 procenty (ve volebním roce 2017 získala 10,64 procenta). Následuje ČSSD s 6,1 procenty. Strana pod vedením Jana Hamáčka zaznamenala oproti měsíci listopad mírný nárůst (pro srovnání: před rokem sociální demokraté obdrželi od voličů 7,27 procenta podpory). Poslední stranou, která by se aktuálně dostala do Sněmovny, je KDU-ČSL, s 5,1 procenty. V roce 2017 získala lidovecká partaj 5,8 procenta.
 
U dalších stran je aktuální šance na zisk sněmovních mandátů hypotetická, ne však vyloučená. Nejblíže Poslanecké sněmovně jsou komunisté se 4,9 procenty (pro srovnání před rokem komunisté obdrželi od voličů 7,76 procenta hlasů). Následují Starostové a nezávislí s 3,5 procenty (v roce 2017 to bylo 5,18 procenta) a TOP09 s 3 procenty vyjádřené podpory (v posledních sněmovních volbách získala 5,31 procenta).
 
Stranu Svobodných by aktuálně volilo 0,4 procenta dotázaných.
 
Celkem 5,5 procenta respondentů by volilo další strany včetně Zelených. Celkem 7,2 procenta dotázaných odpovědělo, že neví, kterou stranu či hnutí by v prosinci letošního roku volilo. Pevně rozhodnutých voličů k účasti u voleb je 53,9 procent (ve sněmovních volbách 2017 byla voličská účast 60,84 procenta ze všech oprávněných voličů).
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Barbora Richterová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

12:13 „Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

V nedělní Partii se setkali vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a předsedkyně T0P 09 Markéta Pekarov…