Babiš má problém. Na prodloužení nouzového stavu možná ve Sněmovně nenajde dostatek hlasů. Vojtěch varuje

26.04.2020 7:20

Vláda v pátek požádala Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 25. května. Nejspíše jí ale pro to bude chybět několik hlasů. Komunisté totiž zvažují prodloužení stavu nouze jen o týden. Opoziční ODS by přistoupila na další dva týdny, píší Novinky.

Babiš má problém. Na prodloužení nouzového stavu možná ve Sněmovně nenajde dostatek hlasů. Vojtěch varuje
Foto: Repro ČT24
Popisek: Premiér Andrej Babiš přednáší svůj druhý mimořádný projev během nouzové stavu

Aktuálně nouzový stav platí do 30. dubna, o jeho prodloužení rozhodnou poslanci v úterý.

Opozice, podle svých vyjádření, bude chtít slyšet pádné a konkrétní odpovědi na mnohé otázky ohledně prodloužení nouzového stavu. V případě, že by poslanci nouzový stav neprodloužili, od 1. května by skončila veškerá zavedená opatření, která se mají právě do 25. května postupně rozvolňovat.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) varuje, že v případě neprodloužení „hrozilo by obrovské riziko masivní nákazy“. „Věřím, že Sněmovna stav nouze prodlouží, jinak by riziko pro veřejné zdraví bylo enormní,“ uvedl Vojtěch s odkazem na stanovisko odborníků.

Při posledním prodloužení nouzového stavu od 12. dubna prošel návrh KSČM na prodloužení do konce dubna. Podporu tehdy získal u 90 poslanců ze 101 přítomných, proti bylo pět. Předseda dolní parlamentní komory Radek Vondráček (ANO) navrhne, aby se Sněmovna sešla kvůli epidemii koronaviru znovu v polovičním počtu, a to podle poměru hlasů.

Stejně jako při prvním prodlužování stavu nouze chtějí komunisté navrhnout kompromis, a to prodloužení tentokrát o jeden týden.

Vládě by mohla pomoci Okamurova SPD. Okamura po slovech Vojtěcha, že jde o shodu odborníků, sdělil, že „přibyl tady důležitý argument“. Původně však, podle něho, nebyl z pohledu ochrany životů a zdraví občanů k prodloužení o měsíc pádný důvod.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Puč proti Zemanovi. Pravda vyšla. Právník uhranul

13:43 Puč proti Zemanovi. Pravda vyšla. Právník uhranul

Podle právníka Jiřího Vyvadila, bývalého poslance i senátora, nesledujeme v posledních hodinách nic …