Babiš má výhrady k úřadům práce, mají kontrolovat zneužívání dávek

20.05.2019 11:34

Úřady práce by měly začít víc kontrolovat zneužívání dávek a práci načerno. Na tiskové konferenci to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl, že má k fungování pracovních úřadů výhrady, mají podle něho velké rezervy. Podle předsedy vlády zatím nemá „příliš konkrétní výsledky“ ani 15 vládních opatření proti chudobě, která loni v září sestavilo ministerstvo práce a měly je připravit jednotlivé resorty.

Babiš má výhrady k úřadům práce, mají kontrolovat zneužívání dávek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

„Úřady práce mají velké rezervy. Neměly by být místem, kam si někdo jen chodí pro dávky. Měly by se podílet na tom, aby nebylo zneužívání příspěvků pro kvazi nezaměstnané,“ uvedl premiér. Zmínil také zneužívání dávek na bydlení za předražené, nevyhovující ubytování. Řekl, že má k fungování úřadů práce výhrady.

Podle něj by se úřady „měly podívat na lidi, kteří nechtějí pracovat a chodí si jen pro razítko k našim firmám, které nabízejí zaměstnání“. Babiš poukázal na nová pravidla oddlužení a na to, že by se mělo zvýšit od června takzvané nezabavitelné minimum. To je částka, která musí dlužníkům měsíčně zůstat. Kvůli strhávání peněz na splácení dluhů řada lidí pracuje načerno. „Lidé by měli konečně začít pracovat oficiálně,“ řekl předseda vlády. Fungování úřadů práce kritizoval už v minulosti.

Babišova vláda ve svém programovém prohlášení slibuje také zákon o sociálním bydlení. Loni premiér uvedl, že místo něj kabinet spustí dotační program pro výstavbu sociálních bytů. Ministerstvo práce pak sestavilo seznam 15 podnětů pro boj s chudobou, které mají připravit jednotlivé resorty. „U 15 opatření zatím výsledky nejsou příliš konkrétní,“ řekl Babiš.

Ze zprávy o plnění 15 kroků ale už počátkem roku vyplynulo, že třetinu z plánovaných kroků proti chudobě a sociálnímu vyloučení resorty vůbec chystat nebudou. Od záměrů buď ustoupily, nebo nebylo jasné financování. Dál pracovat se mělo na desítce kroků. Mezi ně patří změny v dávkách na bydlení či možnost dlouhodobého využití veřejně prospěšných prací. Podle premiéra a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) ministerstvo práce ale zatím v revizi systému dávek nepokročilo.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Eva Holubová a TOP 09 na jednom pódiu. Rána Zemanovi. Chvalozpěv na Milion chvilek. Ale i Havel a slova o migraci

21:15 VIDEO Eva Holubová a TOP 09 na jednom pódiu. Rána Zemanovi. Chvalozpěv na Milion chvilek. Ale i Havel a slova o migraci

TOP 09 se rozhodla uspořádat předvánoční talk show europoslance Luďka Niedermayera s herečkou Evou H…