Babiš na Hrad? Lidé už mu sbírají podpisy

02.12.2021 18:42 | On-line

V Praze se objevil petiční stánek, kde se sbírají podpisy pro prezidentskou kandidaturu premiéra v demisi Andreje Babiše. Babiš ke sběru podpisů vyzval před dvěma týdny s ujištěním, že když bude podpisů dostatek, svoji kandidaturu zváží.

Babiš na Hrad? Lidé už mu sbírají podpisy
Foto: Facebook
Popisek: Premiér Andrej Babiš ve svém facebookovém pořadu Čau lidi

„Pan Babiš by byl skvělý prezident, a proto jsem se rozhodl iniciovat petici, protože si myslím, že když ho podpoří občané, tak to bude krásnější, než kdyby dostal nominaci od poslanců ANO,“ prohlásil autor petice, podnikatel Miloslav Ondra.

Ondra se prý s Babišem osobně nezná a celý sběr podpisů chce financovat ze svého. „Nebude to stát moc, už se mi přihlásila řada dobrovolníků ze 40 měst po republice, že budou podpisy sbírat,“ dodal Ondra. Ve středu u Anděla podle informací serveru Novinky.cz sesbírali asi 200 podpisů.

Premiér Babiš zatím svoji možnou kandidaturu nepotvrdil, neoficiální výzvu ke sbírání podpisů ale na Facebooku zveřejnil před dvěma týdny. „V této chvíli vám na to neodpovím, protože to není na stole. Nejdříve musíme předat vládu. Pak budou Vánoce… a kandidátů na prezidenta je víc a víc, takže bude velký výběr,“ poznamenal Babiš k přetrvávajícím otázkám na svoji kandidaturu.

„Všichni se na to ptají, tak mě napadlo, že kdyby lidé začali sbírat petiční archy a bylo dost podpisů… ale nechci předjímat, uvidíme. Teď to není téma,“ nahodil svým fanouškům na Facebooku před čtrnácti dny. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem také prohlásil, že si současná hlava státu přeje, aby byl Babiš příštím prezidentem.

Prezidentské volby proběhnou v lednu 2023, jednotliví kandidáti musejí svoji kandidátku podat nejpozději 66 dní před volbami. Kandidát musí získat buď souhlas dvaceti poslanců, nebo deseti senátorů, nebo doložit zisk 50 tisíc podpisů českých občanů, kteří mohou volit.

Dosud nikdo kandidaturu oficiálně nepotvrdil. Kromě Babiše se nejvíce spekuluje o jménu generála Petra Pavla a šéfa odborářů Josefa Středuly. Podle některých informací by mohli kandidaturu zvažovat také exposlanec Miroslav Kalousek, ekonomka Drahuše Nerudová nebo předseda Starostů Vít Rakušan. Již dříve svoji opakovanou kandidaturu připustili senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…