Babiš označil mnohé politiky za zloděje, teď se mu to vrací, poznamenal Bělobrádek

15.03.2016 19:25

Předseda křesťanských demokratů Pavel Bělobrádek vystoupil v úterním Interview ČT24, kde promluvil ke kauze firmy Čapí hnízdo, která patří do holdingu Agrofert Andreje Babiše (ANO). Jeho firma teď čelí podezření z podvodu. Bělobrádek má za to, že má Babiš co vysvětlovat. Pravicové opozici se vůbec nediví, že kauzu nafukuje. Stačí si vzpomenout, že Andrej Babiš mluvil o řadě politiků jako o zlodějích. A teď se mu to vrací.

Babiš označil mnohé politiky za zloděje, teď se mu to vrací, poznamenal Bělobrádek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek

„Myslím, že by to měl vysvětlit především veřejnosti a k tomu může sloužit i mimořádná schůze sněmovny,“ nastínil svůj pohled vicepremiér. Je toho názoru, že by měl každý poslanec dostat možnost zeptat se pana Babiše, na co uzná za vhodné, a on by měl mít dost prostoru k tomu vše vysvětlit.

Koaliční partneři se však předtím sejdou a „sladí noty“ fungování koalice. Bělobrádek si chce ověřit, zda lze počítat s dalším fungováním koalice. Lidovci ji považují za smysluplnou. „My z koalice odcházet nechceme. Podle nás má smysl a odvedli jsme tam kus dobré práce pro občany České republiky,“ zaznělo také z úst hosta.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Andrej Babiš sice může vyhrožovat odchodem z koalice, ale to ještě nemusí znamenat, že by padla vláda. To by se stalo teprve v okamžiku, kdyby se rozhodl premiér odstoupit. Chápu opozici, která mu teď vrací to, že mluvil o některých politicích jako o zlodějích. Já se jim nedivím, ale myslím, že to musíme udržet v racionální rovině,“ apeloval na kolegy. Chápu opozici, že se to snaží nafouknout. Ona ostatně i TOP 09 seděla v koalici s Vítem Bártou,“ dodal.

To ovšem nic nemění na tom, že by měl Andrej Babiš vše vysvětlit tak, aby ho opozice nemohla osočovat z toho, že lže. Babiš zkrátka má co vysvětlovat a koaliční poslanci mu k tomu chtějí dát prostor.

„Každý, jehož IQ je vyšší než dnešní datum, to pochopí. Slova jako lež používal často právě Andrej Babiš a pak se ukázalo, že občas lže i on,“ podotkl člen vlády. Měl by například vysvětlit, proč o firmě Čapí hnízdo mluvil jako o své už v roce 2013, když dnes říká, že s ní neměl nic společného. Tyto nejasnosti je zkrátka třeba rozkrýt. Podle Bělobrádka lze chápat, že si lidé nepamatují věci roky staré, ale toto se musí zaplatit.  

Zdá se snad Bělobrádkovi, že Andreji Babišovi nahrává i mlčení pana prezidenta Zemana? „Neumím se vžít do myšlenek pana prezidenta... Ale já se domnívám, že to není věc pro pana prezidenta. Pokud by premiér přinesl prezidentovi návrh na odvolání ministra, tak by to byla věc pana prezidenta,“ uvedl. Bělobrádek zkrátka nechce spekulovat o tom, zda prezident Zeman ministra Babiše podporuje, když se kauzou Čapího hnízda nehodlal zabývat.   

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Bělobrádek nechce řešit, jak pravděpodobné je, že Andrej Babiš opustí vládu. „Nejsem prognostik,“ upozornil. Andreji Babišovi do hlavy nevidí, takže neví, zda se majitel Agrofertu chystá k odchodu z vlády. Hnutí ANO navíc tvrdí, že není stranou jednoho muže, takže odchod Andreje Babiše z vlády ještě neznamená odchod z koalice u hnutí ANO.

V závěru pořadu promluvil o případu paní Nadiji Savčenkové, ukrajinské pilotky vězněné v Rusku. Napsal prý kvůli ní i ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a žádal ho, aby ukrajinskou pilotku propustil na svobodu. Osobní dopis předsedy vlády může podle Bělobrádka mít určitou váhu. „Víte, musíte dělat hodně věcí, aniž víte, jestli to bude mít efekt,“ vyjádřil své přesvědčení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

230 tisíc měsíčně za poradenství. Středočeský kraj. Ne, Jermanová v tomhle fakt nejede

17:39 230 tisíc měsíčně za poradenství. Středočeský kraj. Ne, Jermanová v tomhle fakt nejede

Naše redakce má k dispozici smlouvy Středočeského kraje z let 2005-2007, kdy byly externím firmám vy…