Babiš po výbuchu koaličních jednání: ČSSD neustoupila ani o centimetr. A hovoří o předčasných volbách...

06.04.2018 9:34

Krátce po čtvrtečním finálním jednání šéfů hnutí ANO a ČSSD o koaliční vládě, které skončilo neúspěšně, sdělil premiér v demisi v rozhovoru pro Právo, že ho ukončení jednání samotného překvapilo. Zmínil také, že nevylučuje možnost předčasných voleb. „Straně, která získala o 22 procent méně, jsme nabídli pět resortů a dva silové. Odmítla nás. Nerozumím tomu, proč to zkrachovalo,“ uvedl Babiš.

Babiš po výbuchu koaličních jednání: ČSSD neustoupila ani o centimetr. A hovoří o předčasných volbách...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek
reklama

Krachu jednání o vládě ANO a ČSSD prý sám premiér stále dobře nerozumí. „Neslyšeli jsme od nich nic jiného, než že pan Hamáček má vést resort vnitra, celé jednání bylo jen o tom, jiná nabídka nepadla,“ upřesnil v rozhovoru pro Právo s tím, že jako důvod ČSSD uvedla, že je to pro ně symbol. „Přitom o trestním stíhání nebyla vůbec řeč, o tom pan Hamáček mluvil až před novináři na tiskovce,“ dodal.

V návaznosti na to mu prý premiér nabídl resort spravdelnosti. „Řekl jsem dobře, kauza je u státního zástupce a resort spravedlnosti je nad státními zástupci, tak si jej vezměte, pokud máte pocit, že by ministr spravedlnosti mohl mít nějaký vliv na trestní stíhání,“ řekl Babiš s tím, že ve středu nabídli ČSSD obranu, zahraničí, kulturu a školství. Ve čtvrtek jim místo kultury a školství nabídli zemědělství „S těžkým srdcem jsem kývl na práci a sociální věci,“ dodal.

Zdůraznil ale, že i přes tyto nabídky stále od soc. demokracie slyšeli jen to, že chtějí Hamáčka na vnitro. „Říkali, že pokud jim ho nedáme, tak nechtějí nic. Dostali by tedy pět resortů; a ještě dva silové – spravedlnost a zahraničí,“ upřesnil s tím, že celou tu obsesi vnitrem nechápe. „Za první vlády měli vnitro a my spravedlnost, a to jim nevadilo. Ustoupili jsme xkrát. V programu, počtu resortů i v jednotlivých ministerstvech. Udělali jsme maximum,“ trval si na svém premiér v demisi.

Sociální demokracie podle Babišových slov neudělala vůbec nic. Mluvila prý stále jen o tom, že chce vnitro a ani o jejim programu nebyla ani řeč. „Proč odmítli Ministerstvo práce a sociálních věcí, když tam mohli plnit program? Když je jejich program tak důležitý, tak proč trvali na vnitru?“ ptal se nechápavě.

Toho, že by se nyní celá situace mohla proti němu obrátit, se prý neobává. „Zachovali jsme se velice konstruktivně, straně, která získala o 22 procent méně, jsme nabídli pět resortů a dva silové. Odmítla ale nás. Neustoupila ani o centimetr. Nerozumím tomu, proč to zkrachovalo,“ vyjádřil se k jednání s ČSSD s tím, že příští týden v úterý se poradí v poslaneckém klubu ANO a o termín požádá i Zemana.

Nyní ČSSD podle serveru Novinky.cz oznámila, že jde do opozice. Co se týká jednání s SPD, s tím podle premiérových slov ANO nejedná. „Jedna možnost jsou i předčasné volby. Pirátům a ODS podle některých průzkumů stoupají preference, tak kdo ví, jestli to není varianta,“ odpovědel na otázku, kdy je možné očekávat vládu s důvěrou.

Původní zdroj ZDE

Nabízí se však i varianta, že by Babiš odešel z postu premiéra. Jestli je stále jediným kandidátem ANO na premiéra se prý zeptá v úterý na klubu. „Řeči o mém trestním stíhání rozhodně odmítám, taková rétorika je nepřijatelná. Někdo si na mě objedná stíhání a teď o tom ČSSD stále mluví. Tak snad ctí presumpci neviny? Přitom mluví o vnitru a spravedlnosti, jakékoli zásahy ale zcela odmítám,“ uzavřel premiér.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…