Babiš přetřel "rudý sever". Levice smutní v Ostravě i v Ústí

12. 10. 2014 12:15

Nemalé překvapení se v komunálních volbách zrodilo i na severu republiky. ANO Andreje Babiše dokázalo zvítězit i v tradičně levicovém Ústí nad Labem či Ostravě. Na severu Moravy to dokonce chvíli vypadalo, že by teoreticky mohla vzniknout pouze dvoučlenná koalice ANO a ČSSD, ale tyto strany nakonec těsně nezískaly většinu mandátů. V Ústí je ANO jasně hlavní politickou silou.

Babiš přetřel "rudý sever". Levice smutní v Ostravě i v Ústí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš pozorně naslouchal
reklama

V sedmatřicetičlenném zastupitelském sboru Ústí nad Labem získalo ANO 12 křesel, a to díky 26,09 procentům hlasů. Druhé PRO! Ústí dostalo 17,4 procenta hlasů a díky tomu osm zastupitelských postů. Až třetí se umístila ČSSD, která dosud držela primátorský post. S 11,73 procenty hlasů sociální demokraté obsadí pět křesel.

A lídr hnutí ANO Josef Zikmund dal najevo, jak by mohlo vypadat příští vedení města. „Je to zcela patrné z toho, že strany, které tady vládly, skončily na chvostu," řekl Zikmund. ANO chce začít vyjednávat o koalici v nejbližších dnech. „Rádi bychom sestavili dvoukoalici, maximálně trojkoalici, nechtěli bychom jít do nějaké čtyřkoalice," doplnil Zikmund.

Ústecký kraj v tuto chvíli vede komunistický hejtman Oldřich Bubeníček, ale v krajském městě skončila KSČM až čtvrtá s 10,98 procenty hlasů od voličů. Občanští demokraté v zastupitelstvu udrželi tři zastupitelské posty po zisku 6,54 procenta hlasů a poslední úspěšná z hlediska zisků mandátů byla ústecká TOP 09, které 5,73 procenta hlasů stačilo k obsazení dvou křesel.

Ostravská ČSSD je nespokojená

Na severu Moravy v Ostravě sice ANO nezvítězilo tak přesvědčivě jako v Ústí nad Labem, ale i zde je po zisku 21,34 procenta hlasů a 15 mandátů nejsilnější stranou. V ústeckém zastupitelstvu si celkem 55 mandátů rozdělí 6 uskupení a i zde může většinová koalice vzniknout jen spojením tří či více stran. Druhá ČSSD získala 16,21 procenta a díky tomu i dvanáct mandátů, což by při uzavření případné koalice s ANO nestačilo na dosažení většiny v zastupitelstvu, i když pouze o jedno křeslo.

„Chtěl bych poděkovat voličům, kteří přišli k volbám. Trend prolínání hnutí ANO z velké politiky do komunální se potvrdil. Výsledek komunálních voleb pro nás není příznivý, ale musíme ho přijmout. Kampaň, která se vedla před volbami, mě velmi zklamala, byla podpásová. Očekáváme, že koaliční vyjednávání brzy začnou,“ poznamenal pro Deník.cz lídr ČSSD a kandidát na post primátora Ostravy Lumír Palyza.

Třetí v Ostravě skončilo hnutí Ostravak s důvěrou od 13,75 procenta voličů, což stačilo na deset mandátů v zastupitelstvu. Těsně za lokálním hnutím skončily komunisté s důvěrou od 13,42 procenta voličů a opět deseti mandáty. Pátí skončili lidovci se ziskem 6,18 procenta hlasů a čtyřmi mandáty a poslední občanští demokraté mohou počítat také se čtyřmi křesly zastupitelů vzhledem k 5,78 procentům obdržených hlasů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

7:30 Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

Začátek kampaně na Hrad. Tak vidí nejeden komentátor či politik odchod Miroslava Kalouska z Poslanec…