Babiš přišel debatovat se studenty. Jenže dorazili taky novináři od Sabiny Slonkové...

31.03.2017 15:47

REPORTÁŽ Snížení státního dluhu, inspirace u Bati, komplikace života ze strany EU a vláda řešící nesmysly. Také o tom mluvil Andrej Babiš. Vicepremiéra a ministra financí si ve čtvrtek večer na pražskou VŠE přišly poslechnout stovky studentů. Zájem byl tak velký, že kolem stovky z nich muselo sedět na zemi před řečnickým pultíkem.

Babiš přišel debatovat se studenty. Jenže dorazili taky novináři od Sabiny Slonkové...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přednáška ministra financí Andreje Babiše na Vysoké škole ekonomické na téma Fiskální a daňová politika

Fiskální a daňová politika. Tak oficiálně znělo setkání Andreje Babiše se studenty Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. V pondělí večer ministr financí přitáhl několik stovek studentů. Aula byla našlapaná k prasknutí a Babiš často sklízel bouřlivé ovace. V debatě přišla snad jen jedna nepříjemná otázka, nicméně i s tou si vicepremiér Babiš svérazně poradil.

Studenti měli o zábavu postaráno hned zpočátku. Po úvodním slovu děkana Národohospodářské fakulty VŠE Miroslava Ševčíka se Babiš přesouval k řečnickému pultíku. Okamžitě si všiml, že je tam umístěn i mikrofon Seznam zpráv, který omylem shodil. „Hele, jsou tady ze Seznamu, můj oblíbený server,“ sdělil ironicky, sebral spadlý mikrofon a vrátil ho na pultík. Když se po chvíli kameraman Seznamu zvedl a odešel ze sálu, Babiš za ním křikl „pozdravujte Slonkovou!“

„Takže já jsem ministr financí a mám na starosti vybírat peníze proto, aby je ostatní ministři utratili,“ spusil šéf hnutí ANO a sálem zaduněl smích.

Fotogalerie: - Ministr financí na VŠE

Přednáška ministra financí Andreje Babiše na Vysok...
Přednáška ministra financí Andreje Babiše na Vysok...
Přednáška ministra financí Andreje Babiše na Vysok...
Přednáška ministra financí Andreje Babiše na Vysok...
Přednáška ministra financí Andreje Babiše na Vysok...
Přednáška ministra financí Andreje Babiše na Vysok...

České ekonomice se podle Andreje Babiše vede dobře, má nejlepší rating ve střední a východní Evropě a ČR jednou z nejméně zadlužených zemí EU. „Podařilo se nám snížit státní dluh o 70 miliard. Každého občana jsme oddlužili o 6620 korun. Celkově se nám daří,“ konstatoval a opět omylem shodil z pultíku mikrofon Seznamu. „Já to nedělám naschvál, fakt ne, i když Seznam nemusím,“ komentoval to.

Před studenty se dokonce ministr Babiš omluvil. Důvodem byl nárůst byrokratické zátěže a povinností podnikatelů kvůli kontrolním hlášením DPH. „Když jsme zaváděli kontrolní hlášení, byly protesty. Rozumím tomu a omlouvám se, že jsme tím firmám trošku ztížili život, ale na druhé straně jsme vybrali 18 miliard navíc. Peníze potřebujeme a tento rok na DPH vybereme 370 miliard a náklady na důchody jsou 417 miliard. To abyste měli srovnání nejvyšších položek,“ zmínil první vicepremiér.

Česko má podle Babiše konkurenční výhodu, že tu máme v porovnání s ostatními nízké daně. „Nehodlám tady budovat žádný sociální stát jako ve Francii, kde jsou extrémní daně, spoustu lidí tam kvůli tomu nechce žít nebo vymýšlejí, jak ty daně obejít,“ připomněl.

Během debaty se pokoušel nastínit i své vize do budoucna. Celým výstupem se nesla linka v tom, že pokud bychom se po pádu komunismu šli učit a inspirovat do zahraničí, mohli jsme mít už dávno vybudouvanou dálniční síť, mohly tu jezdit rychlovlaky, kterými by cesta z Prahy do Brna trvala 40 minut a podobně.

Babiš zmínil také známé dílo Jana Antonína Bati „Budujeme stát pro 40 milionů lidí“. V mnohém nám prý všechno ztěžuje Evropská unie. „Největší podnikatelský vzor je pro mě Baťa. Mohli jsme si nechar poradit a základ infrastruktury postavit před vstupem do Evropské unie, kterám nám komplikuje život při čerpání peněz do dopravy,“ je přesvědčen ministr financí.

Komplikovaná v prosazování řady věcí je podle Babiše i současná situace v koaliční vládě. „Čtyři roky vládnutí budou za chvíli pryč a já jsem na začátku koalice hned chtěl nějaké výsledky. Plno staveb začalo, ale jde to těžko. Spoustu pozitivních věcí nemůžu udělat, protože v tom brání zákon. Já se bojím cokoli podepsat, protože z toho hned může být problém. Je potřeba změnit i to, co projednává vláda. Samé nesmysly. Systém musí být pružnější, aby stát skutečně fungoval spíš jako ta rodinná firma,“ stěžoval si Babiš na zdlouhavé procesy při snaze cokoli prosadit.

Problém je prý i detailněji plánovat státní rozpočet, v daném případě kvůli penězům z EU. „Kdybychom nerozpočtovali evropské peníze, máme to přesně spočítané a nedojde k rozdílu, že plánujeme schodek 70 miliard a nakonec máme 70 přebytek. Další problém je u ministerstev, která rozpočtují, a stává se, že ty peníze neutratí, hlavně do investic. Ministr Stropnický třeba má helikoptéry za 12 miliard, maturuje na tom už druhý rok a teďka není jednoduché určit vůbec ten typ helikoptéry. Někdo říká útočná, s raketou, bez rakety, všechno možný. Přitom tam má prachy, ale podle různých pravidel a zákonů je složité to nakoupit,“ popsal na konkrétním případu šéf státní kasy.

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

Všechno by prý potřebovalo zjednodušit, osekat náklady a kupříkladu i snížit počet ministerstev na zhruba 11. Nelíbí se mu ani, jak v mnohém funguje parlament. „V Poslanecké sněmovně máme cestovní kancelář, všichni furt někam lítají. Já létam jen do Bruselu v ekonomické třídě v deváté řadě,“ chlubil se. Sice tím prý sám ušetří drobné, ale ukazuje tím prý, že je potřeba to všechno řešit.

Jeden ze studentů se chystal položit Andreji Babišovi nepříjemnou otázku ve znění: „Co byste udělal s člověkem, kterého zaměstnáváte, a on by o vás říkal veřejně, že jste obral stát na daních?“ Ministr Babiš ale opakoval, že otázce nerozumí. Student to upřesnil. Co by prý Babiš dělal s novinářem, který by o něm v jeho novinách napsal něco takto kritického. Podle šéfa hnutí ANO ale není pravda, že by ho jeho noviny nekritizovaly. „Napsali tam o mně i třeba, že jsem jak Hitler. Oni píší proti mně i kriticky. Těžko ale můžou napsat, že jsem stát obral na daních, když to není pravda,“ řekl.

Závěrem našlapanou aulu ministr financí smíchem rozbouřil totálně. Padla totiž otázka, jak se mu líbilo natáčení s Kazmou do pořadu One man show (psali jsme ZDE). „On mi esemeskuje, tak se zeptal. My se známe, před lety se mnou točil a sypal na mě nějaký prachy. Je to trošku magor, ale já ho mám rád. A s tím Justinem Bieberem to byla pecka, to musím uznat. Nevycházel jsem z údivu, co všechno předvedl. Chtěl po mně, ať mu něco zahraju, tak jsem přišel. Chtěl jsem tam vystupovat klidně a být hodný, ale Kazma mi to zakázal. Ale když něco není spontánní, neumím to. Jako když jsem s Jágrem natáčel vodňanské kuře. Celou noc jsem si zkoušel ‚tak určitě‘ a nepodařilo se mi to,“ uzavřel za Babiš téměř dvouhodinové vystoupení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

19:41 „Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

Čubčí syn Porošenko, gruzínští střelci z oken konzervatoře na kyjevském Majdanu. Spálení lidé ve vyp…