Takzvaný sólo starobní důchod pobíralo na konci září bezmála 1,8 milionu lidí. Z nich částku pod 11 200 korun mělo 750 101, tedy 41,8 procenta. Starobní penzi spolu s pozůstalostní penzí pak dostávalo celkem 2,4 milionu lidí, z nich 34,7 procenta nemělo ani 11 200 korun. Podle údajů ČSSZ to bylo 832 175 osob.
Podle zákona se penze, které se skládají z pevné a procentní části, zvedají vždy od ledna o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen. Pevný díl důchodu přitom musí odpovídat devíti procentům průměrné mzdy. ANO navrhuje, aby už od ledna pevná část činila deset procent průměrné mzdy místo devíti. Babiš řekl, že pro rok 2018 by to znamenalo přidání o 448 korun měsíčně každému seniorovi.
Pro tuto změnu by bylo nejdřív nutné upravit zákon o důchodovém pojištění. Normy schvalují kabinet a parlament, k podpisu je pak dostává prezident. Legislativní proces trvá obvykle měsíce. Nová sněmovna se poprvé sejde 20. listopadu. Zatím není jasné, jak dlouho bude trvat její ustavující schůze a kdy nová dolní komora začne pracovat.
Končící Sobotkova vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL valorizaci pro příští rok už schválila. Podle zákonných pravidel se důchody od ledna zvednou v průměru o 475 korun. Porostou o čtyři procenta – o 2,3 procenta se postaral růst cen a o 1,7 procenta růst reálných mezd. Pevná část se zvýší z nynějších 2 550 na 2 700 korun, aby odpovídala devíti procentům průměrné mzdy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp