Babiš s Hamáčkem jsou znovu ve při. Kvůli státním zástupcům

12.09.2019 9:12

Legislativní rada vlády dnes projedná návrh novely zákona o státním zastupitelství, který připravilo Ministerstvo spravedlnosti. Podobu návrhu kritizují některé opoziční strany, platforma Rekonstrukce státu i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, napsala ČTK.

Babiš s Hamáčkem jsou znovu ve při. Kvůli státním zástupcům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček a Andrej Babiš

Jednání se na pozvání ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) zúčastní jak Zeman, tak i šéf Unie státních zástupců Jan Lata.

Návrh podle některých názorů zvyšuje vliv ministerstva na soustavu státního zastupitelství. Kritikům vadí způsob výběru vedoucích státních zástupců nebo sedmileté, nikoliv desetileté, funkční období nejvyššího státního zástupce. Podle Zemana je zřejmě účelem novely především co nejrychlejší přeobsazení funkcí nejvyššího a obou vrchních státních zástupců. Benešová opakovaně popřela, že by měla tento záměr. Zdůraznila, že chce především zabránit tomu, aby mohl být nejvyšší státní zástupce odvoláván bez udání důvodu.

Se stávající podobou novely nesouhlasí ani koaliční ČSSD. Její šéf a vicepremiér Jan Hamáček uvedl, že návrh „je cestou, jak vyměnit státní zastupitelství během dvou let, což není příspěvek ke stabilitě systému“. Dodal, že pokud se ČSSD s vládním partnerem, hnutím ANO, neshodne na finální podobě zákona, sociálnědemokratičtí ministři předpis nepodpoří.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

22:41 Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

„Turecko se podle mého názoru dopustilo válečných zločinů a v každém případě si myslím, že by minimá…