Babiš se klaní před Zemanem. Totální obrat. A je naštvaný: Řval jsem. Byl jsem v šoku. Stáhl jsem kalhoty

09.04.2018 8:11

Andrej Babiš má za to, že si před sociálními demokraty stáhl kalhoty ze tří čtvrtin, ale oni chtěli, aby se vysvlékl úplně. A takhle se kompromis při jednáních o vládě nedělá. Babiše evidentně rozzlobilo, jak ČSSD k jednáním přistupovala. Do sociálních demokratů se obul tak moc, že si to raději přečtěte sami. Nakonec zpucoval i své ministry.

Babiš se klaní před Zemanem. Totální obrat. A je naštvaný: Řval jsem. Byl jsem v šoku. Stáhl jsem kalhoty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Trestně stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dal najevo, že se skloní před vůlí prezidenta Miloše Zemana a přijme možnost, že pověří rozhovory o sestavení vlády někoho jiného. „Když prezident řekne, že pověří vyjednáváním o vládě někoho jiného z hnutí ANO, tak to budu akceptovat,“ řekl Babiš v rozhovoru pro LN. Jedním dechem také odmítl předčasné volby. Prezident Zeman předčasné volby také odmítá a ve chvíli, kdy v Česku neexistuje vláda s důvěrou, má Zeman velký manévrovací prostor k politickým jednáním. Zatím jsme totiž stále ve fázi prvního ústavního pokusu o sestavení vlády z možných tří.

Anketa

Pokud Babiš nebude premiérem, kdo z ANO by měl od Zemana dostat pověření k sestavení vlády?

41%
hlasovalo: 5183 lidí

Babiš si toho je vědom. V rozhovoru pro deník zdůraznil, že má velký zájem na tom sestavit vládu s důvěrou, chtěl se prý domluvit s ČSSD, která ve čtvrtek oznámila, že jednání mezi sociálními demokraty a Babišem krachla.

„Já jsem se chtěl domluvit. Zneužívají se dávky na sociální bydlení a podpora, chybí důchodová reforma – to jsou věci, které jsme chtěli řešit na ministerstvu práce. Právě proto jsem nechtěl tento resort v žádném případě pustit. U posledního jednání jsme byli v šoku, že se to zablokovalo. Vzali jsme si tři čtvrtě hodiny přestávku, nakonec mě Richard Brabec i Jaroslav Faltýnek přesvědčili. Řekli: ‚Oni to beztak nechtějí. Nabídneme jim to a uvidíte, že nechtějí.‘ Já jsem myslel, že chtějí. Změnili jsme nabídku, nabídli jsme jim ministerstvo práce – tedy vlajkovou loď ČSSD. Ministr vnitra Hamáček přece není program sociální demokracie,“ rozčílil se Babiš.  

Jenže tím zdaleka neskončil, sociálním demokratům vzkázal, ať nerozhlašují, že si Babiš v minulé vládě přivlastňoval všechny úspěchy ČSSD. Nebyla to prý pravda. Kdyby vláda táhla za jeden provaz, úspěchu by dosáhlo jak hnutí ANO, tak ČSSD. Jenže někdejší premiér Bohuslav Sobotka místo toho raději mluvil o Babišových dluhopisech a kauze Čapí hnízdo. Za tou podle představ současného premiéra může také stát ČSSD. Trestně stíhaný premiér stále opakuje, že kauza firmy Čapí hnízdo je kauza vytvořená na objednávku. Kdyby se Babiš nerozhodl vstoupit do politiky, o Čapím hnízdě by prý nikdo neslyšel.

„Nebyl tam podvod, žádná korupce, nikdo nic neukradl, slouží to lidem, plynuly tam soukromé peníze. Je to uměle vytvořená kauza. A dneska je to v rukou státního zástupce, který rozhoduje o stížnosti na stíhání. Státní zástupce je pod Ministerstvem spravedlnosti. Když už bych připustil, jako že nepřipouštím, že by někdo ovlivňoval státní zástupce či policii, pak by symbolickou hodnotu kvůli střetu zájmů mělo mít Ministerstvo spravedlnosti. Sociální demokracie ale zjevně žije v tom, že se ovlivňuje, protože vše nasvědčuje tomu, že Milan Chovanec to dělal. Jak proti vlastním lidem, tak proti lidem z jiných stran,“ nešetřil ostrými slovními náboji předseda vlády.

Pokud by mu někdo nevěřil, má se prý podívat na to, jak dopadl rozprášený protimafiánský útvar Roberta Šlachty. Samotné vnitro je prý teď v naprostém rozkladu, rozložila ho údajně Chovancova policejní reforma. Babiš se prý navíc mohl chovat stejně jako ČSSD a vyčítat sociálním demokratům, že chtějí vnitro jen proto, aby tam zametli své vlastní problémy. Třeba problém s Davidem Rathem, který už několik let naznačuje, že peníze, se kterými ho načapala policie, měly z části zamířit i k ČSSD.

„Principiálně – proč bych měl stáhnout celé kalhoty, když už jsem je stáhl ze tří čtvrtin? Proč oni nemohli udělat kompromis? Co to je za argument vázat stíhání za Čapí hnízdo s vnitrem? Už je to v ranku spravedlnosti. Pokud bych přistoupil na argumentaci Hamáčka, znamenalo by to, že doposud policie nebyla nezávislá. Nabídli jsme jim spravedlnost, protože ta je v mém případě klíčová? Nabídli. Je to silový resort? Je. Měli jsme to v minulé vládě naopak? Měli,“ zlobil se premiér.

Čím dál rozzlobenější Babiš posléze odmítl, že by v předchozí vládě vykresloval ČSSD jako nepřítele.

„To není pravda, kritizoval jsem konkrétní věci, třeba zdravotnictví. My jsme mysleli, že když tam přijde sociální demokracie, nestanou se z nich šnajdroidi. Mysleli jsme, že zničíme systém Šnajdr, ale ne, Němeček v tom pokračoval. Když už nám i Evropská komise v roce 2013 ve zprávě o korupci psala, kdo je šedá eminence českého zdravotnictví, jak se tam plýtvá, jaká je tam nehospodárnost, tak jsem to kritizoval. Podepsal jsem trestní oznámení na nákup kybernože předraženého o 60 milionů. Kritizoval jsem Českou poštu a uvidíme, co vypadne z jejího auditu. Jako ministr financí jsem neměl právo vědět, jak se tam nakupují IT zakázky. Nekritizoval jsem to proto, že tam seděli sociální demokraté. Já mám přece státního tajemníka Aleše Chmelaře, který je z ČSSD, devět náměstků na ministerstvech je stále za ČSSD. Stejně dneska kritizuju naše ministry,“ zlobil se.

A jako by to nestačilo, teď ČSSD tvrdí, že Babiš sociální demokraty v jednáních urážel. Babiš to důrazně odmítl. Je to prý spíš naopak. Senátoři Milan Štěch a Jiří Dienstbier Babiše stále kritizují. Z toho důvodu považuje další vyjednávání za předem mrtvé. On sám vybudoval úspěšné hnutí, zatímco ČSSD má řadu problémů. „Přečtěte si můj a jejich životopis. Něco jsem vybudoval, mimo jiné úspěšné protestní hnutí. Vyhráli jsme čtvery volby, v Evropě nenajdete podobně úspěšné hnutí,“ vychválil se premiér.

Znovu také zopakoval, že vlastně nikdy nechtěl být politikem. Celý život rád staví a tvoří, čímž se údajně liší od politiků, kteří umí jen kopat do Babiše. Kdyby do něj nekopal Jan Farský coby volební lídr hnutí Starostové a nezávislí, mohla prý po volbách vzniknout koalice ANO, Pirátů a STAN. Ale třeba se ještě stane něco, co situaci v jednání o vládě změní. Babiš prý má plán, se kterým půjde v úterý za prezidentem. Věří, že Miloš Zeman dodrží své slovo a nechá Babiše jednat do června, jak mu to slíbil.   

Babiš Zemana chápe jako ryze pročeského politika pracujícího pro republiku. „Vy jste mu dali nálepku, že je proruský. Nemyslím si to. On je pročeský tak jako já. Hájí naše národní zájmy,“ zdůraznil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Poté se Babiš obul také do svých vlastních ministrů. Takřka do běla ho rozpálily informace, kolik peněz jsou někteří členové jeho vlády ochotní vydat na poradenské služby.  

„Zuřil jsem, když jsem viděl poradce mých ministrů a kolik jim platí. Jasně jsem jim zdůrazňoval, že nemají outsourcovat, že si mají vystačit s interními silami, že nemají v žádném případě brát někoho z hnutí ANO a že si mají u každého prověřit dvacet pět let zpátky, kdy vznikl Agrofert, jestli ten člověk náhodou nesnědl kostelecký párek, aby neměl s Agrofertem společného vůbec nic. Pokud to pan ministr zemědělství nechápe, tak jsem samozřejmě řval a smlouvy zrušil. Budu to řešit na vládě, to je princip, chci šetřit. Pokud budu premiér, budu i ministrům koaličního partnera měřit stejně. Ne jako Sobotka, který byl premiérem sociální demokracie,“ uvedl Babiš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři úhly pohledu na triumf Borise Johnsona: Za pět let udělá z Británie úplně jinou zemi. A velké povzbuzení pro Trumpa...

15:35 Tři úhly pohledu na triumf Borise Johnsona: Za pět let udělá z Británie úplně jinou zemi. A velké povzbuzení pro Trumpa...

Hazardní krok, ve kterém Boris Johnson vsadil takřka všechno. Nosný motiv provést už konečně brexit …