Babiš souhlasí s prodloužením nouzového stavu do 30. dubna

03.04.2020 6:50

Premiér Andrej Babiš (ANO) souhlasí s prodloužením současného nouzového stavu do 30. dubna. Řekl to České televizi (ČT). Tento termín chtějí podpořit i komunisté a Piráti. Vláda původně chtěla nouzový stav prodloužit o 30 dní, tedy do 11. května.

Babiš souhlasí s prodloužením nouzového stavu do 30. dubna
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Premiér Andrej Babiš (ANO)
reklama

„Třicátý duben je fajn, my s tím budeme souhlasit. Chceme to hlavně proto, abychom ochránili zdraví občanů a mohli rychle nakupovat ochranné pomůcky," řekl premiér. Ve stavu nouze se stát nemusí řídit zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Sněmovna bude jednat o prodloužení nouzového stavu v úterý. Sám kabinet může nouzový stav vyhlásit nejvýše na 30 dnů, za současné situace by skončil 11. dubna. K prodloužení je nutný souhlas poslanců. Na základě nouzového stavu vláda zprvu vydávala většinu opatření k omezení svobody pohybu nebo k uzavření velké části obchodů a zákazu nabízení řady služeb. Následně je ale přeměnila na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Podle Babiše navrhne v pondělí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na vládě otevření některých obchodů a živností. Konkrétní ale nebyl. „Máme nějaké scénáře. Důležité je, abychom zvládli křivku nárůstu nákazy viru u nás na přelomu dubna a května. Pokud se nám to povede, tak za přísných pravidel budeme opatření rozvolňovat," řekl Babiš. Jako poslední budou podle něj povoleny hromadné akce, například koncerty nebo festivaly.

Dnes ráno mohli začít podávat žádosti o bezúročné úvěry živnostníci a malí a střední podnikatelé. Původní limit se ale vyčerpal za tři hodiny, odpoledne byl proto zvýšen o 1,5 miliardy na pět miliard korun. „Je tam 3000 žádostí o úvěry v celkové výši deset miliard, takže to upravujeme," podotkl Babiš.

Vláda také chystá úpravu návrhu na jednorázové vyplacení 25.000 korun osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým koronavirovou epidemií. Už ve středu to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pro některé byly podmínky příliš omezující. „Vnímáme tu kritiku, co se nepovedlo, tak to napravíme," dodal premiér.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Klaus ml. myl hlavy poslancům: Vy to kritizujete, a zároveň to chcete přijmout? Jde o zlepšovák z Bruselu

21:28 VIDEO Klaus ml. myl hlavy poslancům: Vy to kritizujete, a zároveň to chcete přijmout? Jde o zlepšovák z Bruselu

„Necítíte se lehce schizofrenně?“ obrátil se na poslance šéf Trikolóry Václav Klaus ml. a vyčetl jim…