Babiš u „hlavního lídra Evropy“. Prozradil, co s Macronem řešili

10.01.2023 16:06 | Ze sítí

Jen tři dny před startem prezidentských voleb odletěl šéf hnutí ANO a prezidentský kandidát Andrej Babiš do Paříže za francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Kromě aktuálních témat měli francouzský prezident a český expremiér řešit také evropskou agendu. „Jsme přátelé,“ prohlásil Babiš o Macronovi, jehož krátce předtím označil za „hlavního lídra Evropy“, a sdílel fotografii vzájemného obětí.

Babiš u „hlavního lídra Evropy“. Prozradil, co s Macronem řešili
Foto: Repro Twitter @AndrejBabis
Popisek: Andrej Babiš (ANO) na setkání s Emmanuelem Macronem

Anketa

V případě, že by se tito kandidáti dostali do 2. kola, koho byste volili?

hlasovalo: 10799 lidí
Jelikož se Babišova návštěva Elysejského paláce uskutečnila již krátce před prvním kolem českých prezidentských voleb, uvedla Macronova prezidentská mluvčí pro ČTK, že Babišova návštěva neznamená vyjádření Macronovy podpory před volbami.

S Macronem někdejší český předseda vlády probíral množství témat. „Strávili jsme spolu s Emmanuelem Macronem asi čtyřicet minut. Zajímal jsem se o jeho názor na ukončení války na Ukrajině a samozřejmě řešení energetické krize v Evropě. Na čtyři oči jsme řešili všechna aktuální témata a evropskou agendu,“ nastínil obsah schůzky Babiš.

Podotkl, že jsou oba přátelé, a vzpomenul, že to není první společná schůzka. „Vážím si toho, že si na mě našel čas v Elysejském paláci, tak jak si ho pro mě našel i před nedávnem v Praze,“ sdílel.

První společné setkání Babiše s Macronem se odehrálo již na podzim během neformálního summitu EU v Praze a obsah témat měl být podobný – tedy se rovněž týkalo evropských otázek, války na Ukrajině a energetické krize.

Po aktuálním setkání Babiš sdílel i společnou fotografii, jak se s Macronem objímají. „Jsem rád, že si na mě nejvýznamnější evropský politik našel čas a máme spolu tak přátelské vztahy,“ připsal k ní.

Právě podobná slova použil i při nedělním rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým. Macrona tehdy přímo označil za „hlavního lídra Evropy“.

Před setkáním s Macronem Babiš navštívil i jednoho z nejbohatších mužů planety, Bernarda Arnaulta, a hovořit s ním měl o situaci ve světě i investicích ve zdravotnictví. „Strašně skromný a příjemný pán,“ zhodnotil setkání.

Bývalý diplomat Petr Kolář, jenž je v aktuální prezidentské volbě hlavním podporovatelem generála Petra Pavla, si nemyslí, že setkání s Macronem ovlivní voličské preference. „Andrej Babiš má fotku s Emmanuelem Macronem, prezidentem Francie. Petr Pavel je nositelem Řádu čestné legie Francie a francouzského Válečného kříže za záchranu 53 francouzských vojáků ve válce v bývalé Jugoslávii. Tož tak, každý po svém,“ napsal.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Výdaje ze státního rozpočtu

Dobrý den, velice si vážím Vaší práce a toho, že vždy, co říkáte, máte doloženo grafy. Můžete zveřejnit graf nejvyšších 10 až 20 měsíčních výdajů z kapitol rozpočtu a pak to stejné u příjmů? Stále se jen přetřásají náklady na důchody. A co ostatní výdaje? Kam se ztrácí všechny peníze přijaté do rozp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blažek a zasahování do živých kauz? Zřejmě šlo o něco jiného. Ostrý vzkaz „chvilkařům“

18:50 Blažek a zasahování do živých kauz? Zřejmě šlo o něco jiného. Ostrý vzkaz „chvilkařům“

Nařčení ze zasahování do živých kauz a ze střetu zájmů čelí ministr spravedlnosti Pavel Blažek. On s…