Babiš v rádiu: Metanolová aféra, 46 mrtvých. Politická mise z Bruselu. Nerad bych to komentoval, abych se zase nemusel omlouvat

03.05.2020 19:20

V zahraničí nás chválí, ale doma kritizují,“ postěžoval si v rozhovoru pro Radiožurnál premiér Andrej Babiš (ANO) na hlasy veřejnosti kritizující nepřehlednost současných kroků vlády. Předpokládá, že nezaměstnanost nepřesáhne 3,3 procenta. Co se týče proplacení nájemného podnikatelům, kteří museli zavřít, vyslyšel volání ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka, aby se proplácená část zvedla až na polovinu. „Rozdíl je jen miliarda,“ zmínil. A ke zprávě kontrolní mise k Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu se raději odmítl vyjádřit. „Politická mise,“ odmítá.

Babiš v rádiu: Metanolová aféra, 46 mrtvých. Politická mise z Bruselu. Nerad bych to komentoval, abych se zase nemusel omlouvat
Foto: repro FB, tan
Popisek: Andrej Babiš hovoří nejen o koronaviru

Anketa

Věříte, že Kreml vyslal agenta, který měl odpravit starostu Prahy 6 Koláře?

hlasovalo: 36927 lidí
Babiš v rozhovoru hájil novelu zdravotnického zákona, která by Ministerstvu zdravotnictví umožnila zakázat nebo omezit činnost obchodů včetně nákupních center, výrobních provozoven a veřejné dopravy nebo regulovat hromadné akce.

„Opozice to kritizuje, všichni to kritizují, ale nikdo to nečetl. Já jsem to dostal včera (v sobotu). Je to zákon o ochraně a podpoře veřejného zdraví 258 z roku 2000. A zákon byl za 20 let použit podruhé. Poprvé to bylo, když jsme tady měli 46 mrtvých kvůli methanolové aféře. Tehdy byl zákaz prodeje, byly kolky a tak dále. A teď v rámci epidemie koronaviru Ministerstvo zdravotnictví přichází s návrhem, že chce mít možnost, pokud by se šířily infekční nemoci, tak by mohli rozhodovat. Tak je to běžné všude na světě,“ řekl premiér.

Na výtky opozice, že by o takto podstatných záležitostech rozhodoval jeden ministr, nezapomíná a navrhuje, aby o věci rozhodoval i koaliční partner v rámci vlády.

„Doporučil jsem panu ministrovi (Adamu Vojtěchovi), aby si tam dal, že na základě jeho návrhu rozhodne vláda, tudíž u toho bude i koaliční partner této vlády nebo dalších vlád,“ objasňuje.

Moderátor Tomáš Pavlíček se ministerského předsedy dotázal, zdali „není možné ta krizová opatření zařídit třeba prodlužováním toho nouzového stavu“? „Pane redaktore, víte, jaké máme kompetence v rámci nouzového stavu? Třeba že přijdeme k vám domů a řekneme vám: tady bude sídlit štáb chytré karantény a laskavě se vystěhujte. Nebo vám řekneme: nebudete teďka dělat v Radiožurnálu a půjdete pracovat do Nemocnice Na Homolce. Takže já nevím, jestli chcete, aby přetrvával nouzový stav. Ten nouzový stav nám dává o mnoho větší kompetence, než navrhuje pan ministr zdravotnictví, takže já moc nechápu tu debatu,“ obořil se na moderátora Babiš.

Vyjádřil se i k návrhu vlády o možnosti úhrady třetiny nájemného za dobu od 12. března do konce června podnikatelům, kteří museli kvůli restrikcím zavřít. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček se pro server iDNES.cz během soboty zamýšlel, že by radši z veřejných prostředků hradil polovinu nájemného. Na to nyní přistoupil i premiér. „Půlku nájmu zaplatí stát, 30 procent by měl platit po dohodě pronajímatele nájemce,“ uvedl nyní.

Ke změně názoru ho přivedlo zejména to, že mezi proplacením poloviny nájemného nebo třetiny je „rozdíl jen miliarda“. Náklady tohoto kroku očekává na čtyři miliardy.
 
Pomoc půjde pouze těm, kteří se dohodnou s pronajímateli na slevě. „Máme situaci, kdy každý musí nějak přispět. Takže pokud to neudělají, tak si musíme promyslet, jestli ta podpora potom nebude. A oni potom riskují, že ten jejich nájemce bude mít finanční problémy. Ale ještě jsme o tom nevedli debatu,“ uvedl k námitkám, že pronajímatelům nikdo nepomůže.

Babiš se rovněž vyjádřil k Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Ten by měl příští čtvrtek projednávat zprávu jeho členů, kteří v únoru podnikli kontrolní misi v Česku. Ta hovoří, že pokud se prokáže Babišův střet zájmů, tak by měl odstoupit z funkce premiéra, nebo prodat Agrofert. „Byla to politická mise. Já bych to nerad komentoval, abych se zase nemusel někomu omlouvat,“ odmítl se předseda vlády vyjadřovat k této věci.

K výhledům zmínil předpoklady maximálně 3,3 % a příští rok 3,5 % nezaměstnanosti. „Naše výhoda byla, že jsme před krizí měli nejmenší nezaměstnanost v Evropě a také jeden z nejmenších dluhů. Proto si dnes můžeme dovolit navýšení dluhu i deficit,“ podotkl.

Kritiku nepřehlednosti uvolňování opatření pak Babiš příliš nechápe. „Na začátku jsme se všichni báli, že dopadneme jako v Itálii, kde se na chodbách nemocnic rozhodovali, koho budou intubovat a kdo zemře. Byli jsme pozváni mezi země, které jako první otevírají zařízení – jako Austrálie, Nový Zéland, Izrael, Norsko, Dánsko, Řecko a Česká republika. V zahraničí nás chválí, ale doma kritizují,“ postěžoval si.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Putin vrací Rusku důstojnost.“ Petříčka u Moravce nepoznáte. Je zle

17:52 „Putin vrací Rusku důstojnost.“ Petříčka u Moravce nepoznáte. Je zle

V Otázkách Václava Moravce se k možnému střetu Ukrajiny a Ruska vyjadřoval bývalý ministr zahraničí …