Babišova past na opozici, odhalil Respekt. Do dění vstupuje „nepřítel demokracie “ z Lán

12.02.2021 11:10

Opozice ve čtvrtek nekompromisně hodila vidle do prodloužení nouzového stavu, o které ji žádal Babišův kabinet. Nespadla však do připravené pasti? Nad touto otázkou se zamýšlí novinář časopisu Respekt Marek Švehla. „Parlamentní klinč posunul do centra dění nepřítele demokracie Miloše Zemana,“ zdůrazňuje ve svém komentáři. Babiš podle jeho slov nyní snadno rozehraje PR hru, kde bude vinu za každý nepříznivý vývoj házet na opozici.

Babišova past na opozici, odhalil Respekt. Do dění vstupuje „nepřítel demokracie “ z Lán
Foto: Screen ČT24
Popisek: Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně

Komentátor nevylučuje možnost, že by premiérovi tato nedohoda na prodloužení nouzového stavu mohla vyhovovat. „Nasvědčuje tomu i jeho čtvrteční vystoupení ve Sněmovně, kdy byl Babiš byl opět arogantní, třeba když se teatrálně od mikrofonu ptal, jaké má tedy opozice návrhy, místo aby tuhle otázku položil v klidu, při seriózním jednání za zavřenými dveřmi,“ píše Švehla.

Babiš ztrácel pozici v čele volebních preferencí a vývoj covidové situace mu vůbec nehrál do karet. Zoufale proto potřeboval změnit dynamiku vývoje, a to se podle Švehly teď možná stalo.

Opozice má tak nyní proti sobě premiéra, jehož motivace k dohodě opět o něco klesla. „Zatímco dosud nesl plnou odpovědnost za zpackanou protipandemickou strategii on, teď se karty promíchaly,“ pokračuje novinář.

Celý text ZDE

Premiér zřejmě situace naplno využije ve svůj prospěch. „Dá se čekat, že místo věcných řešení Babiš rozehraje PR hru, kde bude vinu za každý nepříznivý vývoj házet na opozici. Může jít ještě dál a rezignovat s vysvětlením, že bez nouzového stavu se nedá vládnout, a tím hodit celou odpovědnost na opozici,“ podotýká Švehla.

Do hry ještě výrazněji nyní vstupuje hlava státu. „Navíc je tu Miloš Zeman, na jehož státotvornost se vůbec nedá spoléhat. Pokud Babiš odstoupí, bude to prezident, kdo bude držet mocenské páky a rozhodovat o dalším postupu do voleb,“ zdůrazňuje, že bezesporu zvolí takovou strategii, jaká půjde na ruku Babišovi.

Opozice podle něj mohla spadnout do pasti. „Opozice se premiérovi vzepřela a také se vydala do rukou solitéra z Pražského hradu. Podezřelé je, v jaké shodě s opozicí postupovali komunisti a Okamura, kteří jsou jinak se Zemanem jedna ruka. Nebylo tedy hlasování o nouzovém stavu pouhou pastí, do které demokratická opozice spadla?“ vybízí Švehla k zamyšlení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak covid, nebo Babiš? Moravec slyšel dvě verze o státním dluhu

16:08 Tak covid, nebo Babiš? Moravec slyšel dvě verze o státním dluhu

Pomyslný náraz do zdi. V souvislosti s aktuálním tempem zadlužování státu před ním varují ekonomové …