Babišovi „fašisti a nacisti“: Ruskej model, vzkazuje historik. Měl se inspirovat u Putina

5.8.2022 10:10 odp.

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil své odpůrce za fašisty a nacisty. Ukazuje to alespoň video kolující po sítích. A tvrdě narazil, píše server Echo24.cz.

Babišovi „fašisti a nacisti“: Ruskej model, vzkazuje historik. Měl se inspirovat u Putina
Foto: Facebook
Popisek: Andrej Babiš

Jako fašisty a nacisty měl Babiš označit voliče vládních stran z koalice Spolu a PirSTAN, kteří narušují jeho mítinky na náměstích po Česku. Za své vyjádření schytává kritiku. Výrok totiž zazněl v době, kdy Babišova setkání s občany vyvolávají rozruch i jednání policejního prezidenta Martina Vondráška ohledně možných nepřiměřených zákroků proti odpůrcům expremiéra. 

Babiše hanlivě hovořícího o voličích vládních stran zachytilo video jednoho z účastníků a bylo šířeno na sociálních sítích. Kriticky se k němu vyjádřil například senátor topky Tomáš Czernin, jenž uvedl, že dle Babiše žije v Česku dva a půl milionu nacistů a fašistů – když tak tituluje všechny voliče pětikoalice. 

„Inspiraci pro svůj výrok našel u válečného zločince Putina,“ uvedl Czernin s tím, že Babiš dluží milionům Čechů omluvu a odchod z politiky. 

O tom, že se Babiš inspiroval v Rusku, napsal na sociální síti i historik Jiří Padevět. „Ruskej model,“ napsal mimo jiné.

Babiš se však podle serveru Echo24.cz hájí tím, že šlo jen o citaci článku z deníku Právo. „S násilným narušováním mítinků politických konkurentů začali ve větší míře již před sto lety fašisté (Itálie) a nacisté (Německo). Je dobře, že dnes se v Evropě již nic takového neděje. Lidstvo udělalo od té doby obrovský pokrok,“ zmínil Babiš text, jenž vyšel ve čtvrtečním deníku Právo, autorem byl, jak uvádí expremiér, právník Petr Kolman. Jeho titulek zněl Svoboda narušovat mítinky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusové bez morálky, vyčerpaní, poražení? Ani náhodou. Německý novinář smetl proukrajinské „experty“

22:22 Rusové bez morálky, vyčerpaní, poražení? Ani náhodou. Německý novinář smetl proukrajinské „experty“

Novinář Julian Röpcke na twitteru upozornil, že válečná realita na Ukrajině je poněkud jiná, než jak…