Babišovy noviny napsaly, co prý Schapira v ČR zajímá víc než Zeman

09.05.2015 13:02

Zatímco americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro vešel do povědomí veřejnosti díky roztržce s prezidentem Milošem Zemanem kvůli jeho záměru navštívit vojenskou přehlídku v Moskvě, ve skutečnosti je pro Schapira příznačný velký zájem o fungování české justice. Píší o tom dnešní Lidové noviny.

Babišovy noviny napsaly, co prý Schapira v ČR zajímá víc než Zeman
Foto: Archiv
Popisek: Andrew Schapiro
reklama

Podle nich už Schapirův předchůdce Norman Eisen aktivně prosazoval témata jako transparentnost veřejných zakázek a boj s korupcí. „Na tomto poli ambasádě sekundovala i Americká obchodní komora. Nejde tedy o novou linku americké politiky vůči Česku,“ píše list.

Nyní ale aktivity amerických diplomatů v tomto směru zesilují. Podle „insiderů“ z diplomacie i z právnických kruhů je tomu tak proto, že se chystají významné justiční reformy. Vláda totiž v létě projedná návrh zákona o státním zastupitelství. Debatuje se o vytvoření soudcovské samosprávy, o novele trestního řádu, o změně zákona o trestní odpovědnosti firem či o intenzivnějším boji s insolvenční mafií.

USA bojují proti korupci v Česku

Podle šéfky soudcovské unie Daniely Zemanové americká vláda již desítky let organizuje výměnné stáže pro různé profesní skupiny, včetně soudců a státních zástupců. Prý jde o různé programy na potírání korupce.

Američané proti korupci v Česku ale nebojují jen tímto způsobem. „Prostřednictvím našeho grantového programu poskytujeme každoročně v průměru mezi 30 000 a 50 000 dolary organizacím, které se zasazují o dobré vládnutí, právní stát a boj s korupcí. Letos jsme pořádali grantovou soutěž specificky na téma potírání korupce a brzy vyhlásíme vítěze,“ citoval list mluvčího americké ambasády Daniela Ernsta.

Američtí investoři čelili v ČR vydírání

Listu také nejmenovaný pražský advokát řekl, že před časem u nás bylo několik případů z automobilového průmyslu. „Firmy čelily vydírání za fiktivní pohledávky a nemohly používat své výrobní kapacity, čímž přicházely o peníze. To vzbudilo velikou nevoli americké ambasády, protože se tam jednalo i o americké investory, kteří se dostali pod tlak kriminálních živlů. Narazili také na limity českých zákonů,“ řekl listu pod podmínkou anonymity známý pražský advokát.

Za to, že Američané u nás bojují proti korupci, se na ně zlobili pravicoví politici. Hlavně ti z ODS

Podle bývalého velvyslance v USA Petra Koláře mají američtí demokraté pocit, že spojencům, do nichž investovali spoustu peněz a úsilí, musí pomoci stát se právním státem. „Boj proti korupci, který tady podporovali, je spojován s justicí a nezávislostí státních zástupců. Dělal to už Norman Eisen. Pamatuji si, že se za to na něj zlobili někteří představitelé pravicových stran, zejména z ODS. Mysleli si, že tím pomohl rozvrátit českou pravici, což mi přišlo ale přitažené za vlasy,“ řekl listu Kolář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…